Jednobarevná či vícebarevná, s kulíškem či bez nebo třeba homeleska. Originální čepice Hedviky Mikešové z Rádla splní svůj účel a ještě stylově doladí outfit nositele či nositelky. Zimní doplňky vyrábí ručně spolu s maminkou, nesou značku POM POM. „Loňskou sezonu hodnotím jako zdařilou, každý rok se posouváme, zákazníci se nám vracejí a přibývají další. Nejčastěji právě na základě pozitivní šuškandy,“ zhodnotila úspěchy regionální tvůrkyně s tím, že jejich ohlas dávno přesáhl hranice kraje. „Poměrně silnou základnu máme i v Plzni či Olomouci,“ doplnila.

Letošní zima byla vskutku mírná, ta pravá zatím sever Čech neovládla. „Podzim a zima jsou letos extrémně teplé, ale i tak se nám podařilo prodat dost kulíšků, čelenek a ponožek. Je to vděčný měkkouš pod stromeček, který potěší,“ řekla Hedvika.

Více čelenek

Právě kvůli ochabujícím zimám se postupně ve výrobě zaměřily na čelenky a ponožky. „Letos jsme přidaly nové typy, abychom šly s dobou a naši zákazníci si tak nemuseli pořizovat aktuální módní trendy v řetězcích. Aby se na nás prostě mohli spolehnout, že POM POM to už má, anebo na tom už usilovně maká,“ pochlubila se Mikešová.

Originalitu vidí v tom, že se jedná o ručně dělané výrobky. „Zákazníci vědí, od koho si zboží kupují. Nezneužíváme levnou lidskou sílu, nepoužíváme závadné materiály, každý kulíšek projde našima rukama s péčí a láskou. Navíc si u nás mohou lidé objednat kulíšek na míru. Vyberou si typ, velikost, děláme i netradiční motivy pro děti i dospělé. Mnoho našich zákazníků také nemá standardní velikost hlavy, čepice ze strojové výroby jim nesedí, a tak jsme tu my,“ podotkla mladá tvůrkyně.

Sortiment kromě čelenek rozšířily i o hračky, které stále představují jejich sen. Jejich výroba je ale časově náročná a to se pak odráží i v ceně. „Přímo je nepropagujeme, ale pokud se najde zájemce, není problém mu hračku vyrobit. Ježíšek mi přinesl pár zahraničních anglických publikací s nádhernými návody, a tak už je tu ve volných chvilkách vyrábím, ale stále do šuplíku,“ doplnila Mikešová s tím, že jejím nejoblíbenějším plyšákem je chlupatý orangutan.

Těší se na trhy

A co plánuje na rok 2020? „Naše sezona je hlavně na podzim a v zimě, takže se určitě budeme chtít zúčastnit podzimních a zimních trhů v Jablonci nad Nisou, to nás opravdu baví. Mám osobně moc ráda Tatrhy, ale jejich termíny nejsou primárně čepicovo-kulichové. Přesto se jich velmi ráda zúčastním s naším dalším projektem, ve kterém figuruji, a tím jsou 3 Šťávy,“ nastínila své další plány Hedvika Mikešová.