V této oblasti mají bohaté zkušenosti u největšího výzkumného centra pro mazlíčky na světě WALTHAM®, které leží v britském hrabství Leicesterhire a jenž dlouhodobě zveřejňuje data o tom, jak správně přistupovat k domácím zvířatům a jak je krmit.

Přibývá koťat

V poslední době v souvislosti s pandemií koronaviru se objevila spousta změn v našem sociálním životě. Jednou z těch nejvýraznějších je rapidní nárůst zájmu o domácí mazlíčky, které si Češi v posledních dvou letech začali pořizovat. Počet psů a koček se u nás zvýšil o 12 procent od března 2021, a to je o dvě procenta více ve srovnání s březnem 2020. Nyní vlastní jedno z těchto zvířat 4,8 milionu domácností. To však často přináší tápání a někdy i dezinformace v oblasti správné péče o nového člena rodiny. 

Bengálská kočka
Domácím kočkám se zmenšuje mozek. Domestikace ovlivňuje i další zvířata

Klíčem ke zdraví koťat je správná strava

Strava koťat se zásadně liší od jídelníčku dospělých koček. Do osmi měsíců života potřebují koťata vynaložit až čtyřikrát více energie než dospělá kočka. Kočičí kostra se v mladém věku vyvíjí velmi rychle, už v pěti měsících dosahují 60 procent své dospělé váhy. Proto je třeba dbát na správnou a vyváženou skladbu kočičí výživy, aby měla koťata všechny zásadní látky, které jsou důležité pro jejich správný vývoj.

Koťata oproti dospělým jedincům potřebují až dvaapůlkrát větší dávku vápníku pro silné kosti i zuby a třikrát větší množství fosforu. Strava koťat by rovněž měla obsahovat vitamín A, který je důležitý pro jejich zrak, vitamín E, který zase zkvalitňuje jejich srst. Podstatné jsou také bílkoviny pro správný růst nebo zásoba minerálních látek a tuků.

„Speciálními recepturami, které jsou označené jako Junior je potřeba krmit rostoucí organismus až do tzv. fyzické dospělosti. Ta nastává až po uzavření růstových plotének v kostech. K tomuto procesu dochází u koček zhruba v jednom roce stáří. Pak se může přecházet na receptury, které svým složením odpovídají potřebám dospělého organismu, tedy receptury s označením Adult,“ doplňuje expert na výživu a veterinář Leoš Železný. Ten se věnuje zvířecí výživě už přes čtvrt století.

Ve výchově je důležitá zejména důslednost

S koťaty je to častokrát jako s dětmi. Zásadní je být důsledný ve všech ohledech. Pokud malého neposedu přistihnete, jak leze, kam nemá, je třeba ho rázně sundat a okřiknout. Poté ho přeneste na místo, kde je zvyklé běžně být, což může být pelíšek, křeslo či třeba škrabadlo.

Další zásadou je reagovat okamžitě.

„Na reakci máte zhruba dvě až tři vteřiny, kdy je kotě schopné pochopit souvislost mezi svým činem a vaší reakcí. Pokud kotě poslechne, nezapomeňte jej odměnit, opět rychle – během několika vteřin,“ vysvětluje přístup k výchově veterinář Leoš Železný.

Vztah kočky a majitele je založen na vzájemné důvěře, proto jej zbytečně něčím nenarušte a mazlíčka netrestejte například postříkáním vodou či prudkým odstrčením. Oproti psovi je kočka samotář a nebude vás brát jako autoritu, ale jako rovnocenného partnera.

Koček rybářských ve světě ubývá. Zoo se snaží o záchranu
Koček rybářských ve světě ubývá. Zoo se snaží unikátní druh zachránit

Kurz psí gastronomie

Psi se vyvíjí mnohem rychleji než člověk a proměna z roztomilého štěňátka v dospělého jedince tak trochu připomíná zrychlený film. Stejně jako u koček i u psů platí, že se strava u štěňat výrazně liší od stravy pro dospělého psa, a to nejen v množství, ale především svým složením. To, čím svého čtyřnohého parťáka budete krmit, rozhodne o zdraví jeho kloubů, kostí, svalstva a srdce na celý život. A zapomenout nelze ani na obezitu, která je bohužel velmi častým problémem i právě u štěňat. Na rozdíl od lidí psa ani nenapadne, že už má možná dost, zodpovědnost tak připadá majiteli.

Je důležité mít na paměti, že obezita u psů není v žádném případě roztomilá, ale může způsobit vážné zdravotní komplikace a výrazně zkracuje věk. Krmivo vybírejte podle plemene, velikosti i stáří štěněte, a to ještě dřív, než si pejska přinesete domů.

V britském centru Waltham otestovali desítky tisíc psů všech plemen. Díky tomu mají výrobci přesná data, podle kterých mohou vyrábět pestré portfolio krmiv, aby uspokojili potřeby každého pejska. V praxi to znamená, že i když výživa vypadá na první pohled jako velká věda, stačí si vybrat krmení jednoduše podle parametrů daného psa nebo fenky.

Škola hrou

Psí oči dokáží obměkčit nejedno srdce, ale při výchově je třeba dát emoce trochu stranou, jinak si můžeme zadělat na to, že soužití nebude zrovna harmonické. Výchova psa se navíc netýká jen povelů, ale i toho, jak bude vycházet s cizími lidmi, psy a zvířaty. A stejně jako v případě krmení, i při výchově je nutné postupovat podle toho, o jaké plemeno jde. Některá plemena se mohou zatvrdit třeba po silnějším plácnutí, pak už s nimi nehnete. Jiní psi naopak nějakou formu projevení lidské autority potřebují a plácnutí je nevyhnutelné.

Pes je náš kamarád a součást „rodinné smečky“, to ale neznamená, že bychom mu měli dovolit cokoli. Ne každý pes se ale hodí na cvičiště, a ne každý zvládne ty nejnáročnější povely. Jsou však základy, které by v každé domácnosti měly být samozřejmostí. A pokud si nevíte rady, vždy se najde někdo, kdo vám rád poradí. Obrátit se lze na veterináře, chovatele nebo si nastudovat informace z webových stránek zmíněného vědeckého centra Waltham Petcare Science Institute.