„Už někdy od sedmnácti let se věnuji veteránům. Asi jako každý sběratel jsem začínal s Pionýrem, Jawami, Čezetami nebo Stadionem. Někdy před sedmnácti lety jsem si pořídil tříkolku Simson Duo, která je tak ošklivá, až je krásná. Vzápětí jsem získal Schwalbe, ze kterého je Duo odvozené, a později i další stroje Simson a MZ. Tak jsem si řekl, že se budu specializovat na bývalé východní Německo, protože české značky má ve sbírkách hodně lidí. Po asi dvou letech jsem zjistil, že ani to nejde, protože bych měl zase nějakou všehochuť, tak jsem si vybral právě Simsony,“ popisuje začátky sběratel.

Jeho sbírka se postupně rozrůstala a dnes je největší svého druhu v republice. Najdete v ní jak legendární motocykly Simson S51, už zmiňovaný Schwalbe (v překladu vlaštovka, pozn. red.) nebo Scooter, ale také u nás méně známé typy, například Simson AWO, které se vyráběly po druhé světové válce.

Část expozice v AutoMotoMuzeu Odtimer Kopřivnice tvoří ucelená kolekce aerodynamických vozů Tatra.
Aerodynamická krása starých Tater. Muzeum v Kopřivnici ukáže novou kolekci vozů

Ve sbírce ovšem nejsou zastoupené jen motocykly. Firma Simson vznikla v durynském Suhlu totiž už v roce 1856 a dnes už jen málo kdo ví, že původně to byla zbrojovka. „Ve sbírce mám tedy i zbraně. Později firma začala vyrábět jízdní kola a do první světové války se stala největším výrobcem kol v Německu, takže mám i jejich bicykly. V padesátých letech minulého století vyráběla dokonce i kočárky,“ přibližuje svou pestrou sbírku Petr Hradecký.

Za exponáty projezdil celou republiku křížem krážem, k tomu i kus Evropy. „Rád bych v budoucnu získal ještě nějaké prototypy a závodní speciály, aby byla sbírka ucelená. Třešničkou na dortu by byl automobil Simson, který se vyráběl v letech 1907 až 1936.

Pokud by měl někdo nějakého zajímavého Simsona, který ještě v této sbírce chybí, budu moc rád, když mi pomůže sbírku doplnit,“ dodává.

O své poklady se rád podělí s veřejností a prohlídku Simson muzea v Žabovřeskách nad Ohří doplní zasvěceným výkladem. Otevřeno je od dubna do konce září o víkendech, stačí zazvonit. Vstupné je dobrovolné.

Ukázky zajímavých strojů ze sbírek Muzea historických motocyklů ve Svratouchu.
Veteráni z celého světa. Sběratel najezdil za motorkami desítky tisíc kilometrů

Pro milovníky strojů značky Simson, ale nejen jich, připravuje Petr Hradecký navíc velké setkání. Spanilá jízda se bude konat 11. června, sraz je dopoledne před muzeem v Žabovřeskách. Setkání fandů Simsonů se poprvé konalo před čtyřmi lety a hned se zapsalo do České knihy rekordů, když se do malé vesničky na Litoměřicku sjelo 144 majitelů Simsonů a dalších 47 strojů dodal ze své sbírky Petr Hradecký.

Letos se pokusí rekord překonat. „Simsoňáci se do toho zdravě zbláznili a na Facebooku už se diskutuje, jestli se sjede přes dvě stovky strojů,“ podotýká sběratel.

Letošní spanilá jízda nebude jen o motorkách, ale také o připomenutí jednoho smutného výročí a uctění obětí vypálení obce Lidice před osmdesáti lety. Právě tam povede trasa spanilé jízdy.