Nápad německého kynologa

S oslavou všech zvířat a přírody přišel v roce 1925 německý spisovatel a kynolog Heinrich Zimmerman. První oslava němých tváří se toho roku konala 24. března v berlínském Sportovním paláci. Akci navštívilo celkem pět tisíc lidí, Zimmerman však měl vyšší ambice. Světový den zvířat toužil přesunout na 4. října, na který připadá svátek patrona zvířat a přírody sv. Františka z Assisi. To se podařilo roku 1929 a vedle Německa, Rakouska a Švýcarska uznalo Světový den zvířat jako první také Československo.

Oblíbený svatý František

František z Assisi patří mezi nejoblíbenější svaté. Žil na přelomu 12. a 13. století a jen s trochou nadsázky o něm můžeme mluvit jako o vůbec prvním ekologovi, který kráčel po naší planetě. František miloval přírodu i zvířata a hrdinně bojoval za jejich práva. Označoval je za své bratry a sestry a věřil, že například ptáci svým zpěvem vzdávají hold Stvořiteli. A protože to dělal opravdu dobře, v roli patrona zvířat a ochránce přírody ho definitivně v roce 1979 potvrdil papež Jan Pavel II.

Nejlepší terapeuti na světě

Jednou z nejslavnějších myšlenek irského dramatika G. B. Shawa je citát „Jediným způsobem, jak si za peníze koupit lásku, je pořídit si psa“. Držitel Nobelovy ceny moc dobře věděl, o čem mluví. Psům je úplně jedno, jak vypadáme nebo kolik máme na kontě, hlavní je láska, kterou jim dáváme. Díky domácím mazlíčkům se necítíme osamělí, na procházkách nám pomáhají navazovat přátelství a udržují nás v kondici. Studie také prokázaly, že hlazení čtyřnohých kamarádů zmírňuje stres a dokonce snižuje krevní tlak.

Domácí mazlíčky milujeme

V počtu chovaných psů a koček jsme v Evropě už tradičně na předních příčkách. Podle průzkumu z letošního roku má doma jedno z těchto zvířat téměř polovina rodin, to je zhruba 4,7 milionu domácností. Dva ku jedné pak vedou psi proti kočkám. Průzkum také ukázal, že počty chovaných mazlíčků i kvůli pandemii a omezením ještě narostly. A že o jejich pořízení dalších mnoho českých domácností uvažuje. Patříte do skupiny, která by doma chtěla mít vlastního chlupatého terapeuta, také? Prozkoumejte útulky ve vašem okolí. Psy nebo kočky, kteří hledají nový domov, ale najdete také na internetu. A je jich hodně. V útulcích je právě teď zhruba pět tisíc psů a čtyři a půl tisíce opuštěných koček.

Češi a útulky

Jen 22 % českých rodin má chlupatého kamaráda z útulku, nebo poskytlo domov nalezenci. To vyplývá z průzkumu společnosti Mars Czech. Polovina lidí, kteří si kamaráda pořídili tímto způsobem, uvádí lítost nad zvířetem bez domova. Tři z deseti respondentů prohlásili, že jsou zvířata z útulku přítulnější a vděčnější. Mazlíčkům bez domova také pomáhá 32 % Čechů. Najít trvalý domov těmto čtyřnohým kamarádům a pomoct útulkům je dlouhodobým cílem právě společnosti Mars.

Třeboňská záchranná stanice je "domovem" pro zraněné volně žijící živočichy.
Sirotka odchovávají na kozím mléku. Srnče se do volné přírody už nevrátí

Naplňte s námi i letos misky v útulcích

Jak Češi podle průzkumu opuštěným zvířatům nejčastěji pomáhají? Jednou z nejvíce zmiňovaných aktivit byla účast v kampani Pomozte naplnit misky v útulcích. Stojí za ní právě společnost Mars Czech spolu s Nadací na ochranu zvířat a poprvé se konala už v roce 2009. Od té doby se díky ní naplnily v útulcích miliony misek. Do kampaně, která probíhá i letos, se můžete zapojit i vy. Stačí si až do 7. listopadu zakoupit některé z krmiv nebo pamlsků pro psy i kočky značek Pedigree, Whiskas, Sheba, Perfect Fit, Cesar, Frolic nebo Dreamies, a tím k naplnění misek přispějete i vy a váš čtyřnohý kamarád.