Máte spoustu nápadů jak si například ozdobit květináče na bylinky, ušít dětem veselé kalhoty do školy nebo jednoduše potřebujete vyrobit praktický věšák na kabáty. Ale materiál na šití nebo nářadí máte schované v krabicích různě po bytě. „A všichni dobře víme, jak to dopadá, když nemáme svůj vlastní prostor a všechno potřebné musíme nejprve odněkud přinést, rozbalit, připravit a pak zase složitě uklidit, sbalit a odnést… raději neděláme nic,“ vysvětlují kutilové Pavel Zeman a Jan Herman z pořadu Receptář prima nápadů, který se vysílá každou neděli kolem poledne na Primě.

Jak na to?

Na výrobu dílny ve skříni budeme nejprve potřebovat starou skříň, masivní dřevěné desky, dřevěné lišty, dřevěné hranolky, magnetickou lištu, panty, lištu na posuvné dveře, vratový šroub, spojovací materiál, metr, tužku, pilu, brusku a vrtačku.

Odklízení sněhu na zahradě neodkládejte
Jak se starat o zahradu v zimě: choulostivé rostliny potřebují speciální péči

Nejprve do skříně vbudujeme sklopný stůl s policí. Přitom musíme počítat s tím, že optimální výška stolu pro práci je 75 centimetrů. Dřevěnou desku zakrátíme do odpovídajících rozměrů, zbrousíme hrany a nezapomeneme ani vyříznout v růžku otvor na protažení kabelu od elektrického šicího stroje. K základové desce stolu přišroubujeme pomocí pantů sklopnou část. Díky ní bude stolek dostatečně velký, přitom po jeho sklopení budeme moct skříň zavřít.

Ze spodní části vrchní strany stolu připevníme jednoduchý výsun, který bude tvořit oporu sklopné části. Ten vyrobíme ze staré lišty na posuvné dveře, do níž vložíme hranolek z pevného dřeva. Na jeho začátek dáme vratový šroub a zarážku vytvoříme jednoduše pomocí malého dřevěného hranolku.

Stolek s otevřeným šuplíkem

Na bok skříně připevníme zevnitř z jedné i druhé strany podpěrnou deseticentimetrovou lištu. Na ni položíme masivní dřevěnou desku. Nad ni připevníme ještě jednou podpěrnou lištu z obou stran a ně položíme desku stolu se sklopnou částí. Díky tomu získáme stolek s otevřeným šuplíkem, kde můžeme skladovat kupříkladu střihy.

Vespa je pro Davida Matáska velkou vášní
Herec a vespař David Matásek: Hlavní je, abych ty krasavice udržel pojízdné

Dovnitř do skříně vbudujeme také vrchní police, jejichž výšku uzpůsobíme výšce šicího stroje, který bude stát na stolku. Police budou užší než stůl pod nimi, ale připevníme je stejným způsobem. Navíc je doplníme o různé praktické háčky a krabičky. Nezapomeneme využít ani vnitřní stranu dveří, kam můžeme připevnit magnetickou lištu na nůžky a nářadí, háčky, závěsnou lištu, držák na špulky nití, nástěnku na připevnění střihů a dalších drobností. Držák na špulky nití vyrobíme tak, že nařežeme dřevěnou tyčku na stejně dlouhé špalíčky. Do

dřevěného prkýnka navrtáme díry, do kterých nařezané špalíky v mírně šikmém sklonu nasadíme. A je hotovo.

RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, PrimaDOMA.cz