Odpočítávání času před Štědrým dnem je zvyk stejně starý jako Vánoce samotné. Děti se nemohou dočkat nadílky, dospělí si zase udržují přehled o tom, co všechno je potřeba do svátků stihnout.

Líbí se nám třeba metoda, kterou stovky let používaly děti v Provence. Každé mělo malou dřevěnou ovečku, kterou o prvním adventním dni dalo do domácích jesliček, a každý další den ji posunulo o kousíček blíž k Ježíškově zatím prázdné kolébce. Čas se v Evropě odpočítával i pravidelným troubením na rohy, zvoněním nebo bubnováním a samozřejmě pomocí světel.

Kytky, které neuvadnou
Ohromte okolí: Pěstujte květiny, které neuvadnou

Takzvané adventní věnce, které jsou dnes nejznámějším prostředkem k „ukrajování“ adventních týdnů, se kupodivu objevily poměrně nedávno, u nás až na konci 19. století.

Světlo svící je na nich zásadní, neboť souvisí s lidskou potřebou a tradicí zahánět temnotu. V zimě se brzy stmívá a podivné strašidelné bytosti v chladné temnotě vylézají ze všech koutů. Není nad to, rozsvítit si světýlko.

Zeleným větvičkám zase naši předkové přisuzovali ochrannou moc. Kouzlo se přenášelo dotykem, proto lidé s větvičkami rituálně obcházeli dům a vesnici, umisťovali je však i přímo ve svých domovech.

Výroba stylového zrcadlového rámu
Jak vyrobit zrcadlový rám z větviček

Zkuste letos udělat změnu a místo věnce položeného na stole si vyrobte závěsnou variantu. Oceníte nezvyklou perspektivu i víc místa na rodinné večeře.

Co budete potřebovat:

  • slaměný korpus
  • pevnější provázek na zavěšení
  • větve, které neopadávají
  • zelený vázací drátek
  • tavnou pistoli
  • bodce na svíčky
  • svíčky
  • vánoční ozdoby a dekorace

Postup výroby:
Při výrobě začněte tím, že sestříháte větvičky na délku asi dvaceti centimetrů. Postupně je připevňujte drátkem, až jimi pokryjte celý korpus. Drátek dobře utahujte, aby větve při seschnutí nevypadávaly, a nezapomeňte ozdobit také spodní část. Na rozdíl od stojících věnců bude u závěsného právě spodní strana dobře viditelná.

V pravidelných rozestupech k věnci pevně přivažte čtyři stejně dlouhé provázky nebo stužky, vyberte takové, které jeho váhu dobře unesou.

Tanec dokáže zlepšit kondici i psychiku.
Tančete i během vaření. Zhubnete a prožijete štěstí

Do mezer mezi stužkami umístěte talířky s bodci na svíčky, usaďte do nich svíčky a věnec přivažte na místo, kde vám vyhovuje.

Závěrečnou výzdobu je lepší provádět u věnce již zavěšeného. Podle svého vkusu ho dolaďte lehkými ozdobami, myslete jen na to, ať nejsou příliš blízko hořícím svíčkám.

Věnce na náměstí
Už i u nás začínají některá města zdobit svá náměstí tak, jak to vídáme v Rakousku nebo v Itálii, kde se v obří adventní svícny proměňují obvykle kašny. Svíčky (samozřejmě ne voskové) na takových věncích bývají obrovské, třeba na německém zámku Ludwigsburg byly vysoké šest metrů. U nás jsme věnec na náměstí potkali například v Třeboni.