Jaké květiny a přírodniny jsou nejvhodnější?
Používáme zejména jarní cibuloviny – ať již ve formě hrnkových (venkovních) rostlin, tzn. cibulkových tulipánů, narcisů, hyacintů, modřenců či ocúnů, nebo ve formě již řezaných květin. Nejoblíbenější variantou jsou aranže z pastelových tónů, ke kterým se báječně hodí i zeleň, ideálně v podobě nakvetlých větviček keřů či stromů. Jako doplněk může posloužit například sláma, mech, slepičí, křepelčí, husí skořápky či peříčka. Já osobně se držím hesla „méně je více“, takže raději nahusto vyskládám jeden druh například bílých cibulových tulipánů do mísy a doplním například už jen mechem než míchat různé materiály a druhy rostlin. I nádoba by měla celkově ladit s jednoduchostí jarní aranže, krásně se hodí například terakota, kov, sklo, porcelán, vše ideálně bez potisku a nebarevné. Pokud máte doma malé děti, udělá jim radost nějaká, ideálně co nejméně kýčová, figurka zajíčka nebo kuřátka. Oblíbené jsou také malé pomlázky se stuhami – preferuji stuhy látkové nebo slámu. Současná floristika se drží rčení „vše je dovoleno“, což si ale nelze vykládat tak, že cokoliv smíchám, tak bude dobré. Celkově by jarní aranžmá mělo mít nějaký koncept, nápad. Důležité je i to, kde bude umístěné, a podle toho si vybrat styl a následně i správnou nádobu, květiny a doplňky.

Domácí chleba
Nechcete pečivo z obchodu? Upečte si ho díky těmto receptům doma

Symbolem Velikonoc je zelené osení. Jak postupovat, aby opravdu vzešlo?
Nejjednodušší je zasít semena pšenice, ječmene nebo žita – ty klíčí nejlépe – do zahradnického substrátu umístěného do nějaké pěkné misky nebo košíku. Zeminu hustě pokryjte semínky a zasypte zhruba 2–3 centimetry zeminy. Důležité je udržovat substrát stále vlhký, ne však příliš mokrý. Ideální je postřik z rozprašovače. Misku umístěte na teplé a světlé místo. Pokud se vám zdá, že osení roste moc rychle, přemístěte misku do chladna.

Rychlených cibulovin jsou plná květinářství. Jak si vypěstovat vlastní?
Při nákupu cibulek máte dokonce větší výběr odrůd, jenže začít musíte několik měsíců předem, protože krokusy zakoření za dva měsíce, narcisy a hyacinty za dva a půl měsíce, u tulipánů počítejte se třemi měsíci. Nádobu umístěte na chladné místo, kde teplota nestoupá nad 10 °C a neklesá pod nulu. Substrát opatrně zavlažujte, aby nevyschl. Pro jarní probuzení budou potřebovat přenesení na světlé místo s teplotou okolo 20 °C a zvýšení zálivky. Vykvetou do měsíce.

Paní Zdislava Menšíková z Dětmarovic vyrábí kraslice hned z několika druhů vajec.
Od křepelky po pštrosa. Kraslice od malérečky z Dětmarovic udivují rozmanitostí

Jak na krásnou jarní zahradu

Květinou měsíce je tulipánZdroj: ShutterstockPestrobarevné květy tulipánů, které patří mezi nejpěstovanější a druhově nejbohatší cibuloviny na celém světě, jsou ozdobou jarní zahrady. Původní botanické druhy pocházejí z oblastí západní Číny, Afghánistánu, Íránu, Iráku či Kavkazu, odkud se některé druhy postupně rozšířily i do jihovýchodní Evropy – na Balkán a do Řecka. Pěstitelé dělí tulipány na dvě základní skupiny – botanické, tj. původní přírodní druhy, a zahradní tulipány.

Zahradní se pak dále třídí podle velikosti rostliny, doby květu nebo tvaru a barvy květů do mnoha dalších skupin, jistě si vybavíte liliokvěté, střapaté či jednoduché i plné pozdní tulipány. Velikost se pohybuje kolem 10–80 cm a květy jsou téměř ve všech možných barvách a jejich kombinacích.

Velikonoční koledování v Peceradech.
Koledování je letos zakázané, zrušte také návštěvy, doporučuje ministerstvo

Cibule sázejte na záhony koncem září a během října. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště s propustnou, výživnou, neutrální až mírně kyselou hlinito-písčitou půdou. Záhony zryjte do hloubky 20–30 cm. Cibule podle odrůdy a velikosti vsazujte asi 8–15 cm hluboko a asi 10–20 cm od sebe. Pro zakořenění a první fázi jarního vývoje a růstu pocházejí živiny ze staré cibule, která postupně odumírá a místo ní se vytváří nová a několik cibulek dceřiných (tzv. brut), jimiž se tulipány rozmnožují. Poté, co jsou živiny ze staré cibule vyčerpané, potřebují rostliny hnojení, asi jednou za čtrnáct dnů. Během jarního růstu a kvetení se postarejte, aby záhon byl mírně vlhký.

Po odkvětu květní stonek odštípněte, aby se rostlina nevysilovala tvorbou plodů. Listy však odstraňte, až jsou zcela uschlé. Cibule v době, kdy zatáhly listy, vyjměte z půdy a uskladněte je v přepravkách či papírových sáčcích na vzdušném místě při teplotě kolem 20 °C a na podzim je opět vysaďte.