Co všechno vás při zprovoznění víkendového bydla čeká? Po zimě je důležitá důkladná obhlídka objektu a kontrola systémů, abyste objevili viditelné poruchy, ale i možné skryté závady, třeba v podobě prasklé vodovodní trubky. Teprve pak se pusťte do vymetání pavučin ze všech koutů svého víkendového obydlí.

Chaty a chalupy mají Češi rádi. Jak na nich neprodělat?
Kdo šetří, má za tři. Víme, jak snížit náklady na provoz chaty a chalupy

Titulní strana magazínu HobbyTitulní strana magazínu HobbyZdroj: DeníkOtevřít dokořán okna a začít pořádně větrat. To bývá první akce, do které se každý chatař impulzivně pustí, když se nadechne v lehce zatuchlém, dlouhý čas zavřeném prostoru. Především v chladnějších horských oblastech, zvlášť pokud ještě nedávno mrzlo a kamenné stěny chalupy jsou podchlazené, byste však měli k přísunu čerstvého vzduchu při první návštěvě přistupovat střídmě.

„Intenzivní větrání může způsobit srážení vlhkosti a vytvoření nechtěných plísní na stěnách, které pak budete pracně odstraňovat. Větrejte proto spíš postupně a s každým dalším pobytem interval prodlužujte,“ radí Marcela Bínová, odbornice z oddělení vytápění v projektových marketech Hornbach. Opatrnost je sice na místě, zároveň však nezapomeňte, že přísun čerstvého vzduchu potřebuje také sklep a půda.

V podkroví zároveň zkontrolujte, jestli dřevěné trámy nejsou napadené dřevokaznými houbami nebo červotoči. Boj s nimi není jednoduchý, většinou se osvědčí chemické přípravky. Vás však bude čekat mravenčí práce především při vstřiku injekční stříkačkou do děr, které dřevokaz udělal. Pozlobit dokáže i dřevokazný hmyz, kam patří např. tesařík krovový. Je odolnější než červotoč a ohlásí se drobnými pilinami, které se sypou z trámů. Zbavíte se ho plynováním.

Celý článek čtěte ve čtvrtečním magazínu Hobby, který je součástí regionálních Deníků

Ať už se chystáte na založení zbrusu nové zahrady, nebo jen plánujete renovaci té stávající, poctivě zhodnoťte, co váš pozemek nabízí.
Jak si navrhnout vlastní zahradu: velkou roli hraje i vítr, slunce či stín

Dále v magazínu Hobby najdete:

- Kuchařka plná rybích specialit
- Přivítejme čmeláky
- Co s autem po zimě?

Předplaťte si Deník s pravidelnými čtvrtečními přílohami již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.