Brown byl krátce před incidentem s policí zachycen kamerou, jak krade v obchodě doutníky, vyhrožuje prodavači a pitva ukázala, že byl pod vlivem drog. Tento případ nevraživosti mezi černými a bílými zkrátka není černobílý.

Podstatné jsou souvislosti. Policejní sbor ve Fergusonu, kde dvě třetiny obyvatel tvoří černoši, má 53 členů a z toho pouze tři jsou černí. To je mrzutá situace, uvážíme-li že 24% Afro-Američanů ve státě Missouri je usvědčeno ze zločinu. I kdyby bílí policisté nebyli rasisté, nutně tak musí při zjednávání pořádku vypadat. Že je mezi černými Američany vysoká kriminalita má ovšem své příčiny. Tou hlavní bude sociální vyloučení, které potká každého, kdo se dostane do křížku se zákonem. Zápis v trestním rejstříku znamená doživotní diskvalifikaci. Není šance se polepšit. I proto asi bude v Americe 8% zločinců.

Čím přísněji se v Americe bojuje proti zločinu, a čím drsněji jsou trestány i drobné přestupky, tím je společnost zločinnější. Bezpečnost nezvyšuje ani obrovské množství zbraní mezi lidmi, ani strach z trestu smrti. Místo zvyšování životní úrovně se prohlubují sociální rozdíly, přibývá chudých, střední třída je dramaticky zadlužena. Americký sen se už určitě nevyplní černému Michaelu Brownovi, ale může na něj zapomenout i Darren Wilson, osmadvacetiletý bílý policista, údajně s bezvadnou pověstí a čistým rejstříkem, který Michaela Browna zastřelil.