Stran, co kandidují, je přece víc! A nebylo by po zkušenostech s partajemi, které už notoricky známe, lepší představovat strany nové? Tak například zde máme Českou pirátskou stranu, která má skvělý nápad, jak zmírnit propad českého HDP a vyhnout se škrtům v sociální oblasti! Čeští piráti navrhují transparentní státní správu místo té dnešní, která nás svou nehospodárností a korupcí ročně připravuje (podle konzervativního odhadu Transparency International) o nějakých 200 miliard korun.

Ví se to už nejméně čtyři roky. Proč s tím politici nic nedělali? Nebude to tím, že jim daný stav vyhovuje? Teď tu ovšem máme politickou stranu, co se o slovo hlásí zdola a jak se na piráty sluší, usmyslela si oloupit státní úředníky o jejich lup. Samozřejmě ne všechny. Převažují určitě úředníci poctivci, kteří uvítají, když budou veškeré účty k nahlédnutí, všechny smlouvy na veřejné zakázky volně na internetu a když ohledně veřejných rozpočtů nebudou žádné tajnosti. Kdo nekrade a nepodplácí, nemá se čeho bát, právě naopak.

V televizní debatě lídrů stran, co mají dnešní stav na svědomí, se toto téma řešit určitě nebude. A piráti k nim sotva budou přizváni. Ještě štěstí, že mají internet coby své moře a tím pádem postupně doplují do tisíců a statisíců počítačů. Zdá se, že televize nepotřebuje piráty, rušili by sehranou politickou partičku. A piráti nepotřebují televizi, která je přežitým těžkopádným médiem, jež už dávno neřeší naše problémy. Situace je vážnější, než se přiznává, ale i díky pirátům nikoli beznadějná!