Těm mimochodem negratuloval ani Kim Čong-un, jenž o víkendu prohlásil, že jaderné zbraně jsou mocným odstrašujícím prostředkem, který zaručuje svrchovanost Severní Koreje.

Obecně platí, že jaderné zbraně jsou dobré právě jen na zastrašování a odstrašování, jinak jsou mimořádně životu nebezpečné. Není jisté, zda by byl svět bez jaderných bomb bezpečnější, ale v praxi vidíme, že díky jaderným zbraním svět oázou míru není. Ve výhodě jsou ti, kteří disponují jaderným arzenálem a díky tomu mohou prosazovat své zájmy v nejaderných destinacích zbraněmi konvenčními.

Pokud tedy Donald Trump měl tou jednou věcí, která bude fungovat na Kim Čong-una na mysli klacek, ať už konvenční či atomový, pak je vysoce pravděpodobné, že na KLDR fungovat nebude. Nezastraší prostě toho, kdo už odstrašuje.

Debata o jaderném odzbrojení je ryze akademická. Jaderné velmoci se jádra vzdají, až když budou mít za ně něco ještě ničivějšího. Znamená to, že je norský Nobelův výbor naivní, když cenu za mír dává mírovým aktivistům? Trochu nezvyklé to tedy je. Ale možná se už za rok vše vrátí do zajetých kolejí a nobelovku za mír dostanou Trump s Kim Čong-unem. Za to, že zůstali u zastrašování, což je věc, která funguje.