Debata o minimální mzdě má dva aspekty: ekonomický a politický. Z jedné strany mají politici garantovat podmínky pro fungující byznys a musí si dát pozor, aby zaměstnavatele nezatížili ne-úměrnými daněmi a odvody.

Vedle toho ale mají i povinnosti vůči zaměstnancům, kterým mají garantovat důstojné zacházení. Občané pak vládu hodnotí podle toho, zda je dobrým hospodářem, ale také si všímají, jestli je sociálně ohleduplná a sociálně spravedlivá.

Tajemství úspěchu nynější i minulé vládní koalice ANO a ČSSD spočívá v tom, že díky Babišovu ANO vláda zlepšila výběr daní, omezila korupci a zlepšila hospodaření a díky sociálním demokratům je sociálně ohleduplnější než předtím pravice.

Důkazem toho je i postupně se zvyšující minimální mzda, kterou ministryně Maláčová obhajuje slovy: „Pracovat se musí lidem vyplatit. Není možné, aby lidé, kteří chodí do zaměstnání, měli existenční problémy a museli brát sociální dávky. Ekonomika je ve velmi dobré kondici, česká produktivita práce dosahuje na 70 procent té německé, ale naši zaměstnanci vydělávají jen přibližně 30 procent německých mezd.“ Jasná řeč.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.