Bohuslava Sobotku samozřejmě doprovázejí četní podnikatelé, včetně těch z energetiky a bylo by užitečné, kdyby kromě Hirošimy navštívili i Fukušimu. Politici pak určitě vedle bilaterálních vztahů proberou i perspektivy obchodu mezi Japonskem a EU, v souvislosti s chystanou dohodou o volném obchodu.

Hned zkraje byl ovšem Bohuslav Sobotka u podpisu dohody o pracovních dovolených mladých Čechů a Japonců. Jde o nápad umožnit mladým Čechům pracovat v Japonsku a mladým Japoncům pracovat u nás až rok bez pracovního povolení a vydělat si tak na cestu a pobyt.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Vítězná stávka

Co si politici od české respektive japonské inspirace slibují, jasné není, velmi pravděpodobně ale mladým lidem nabízejí možnost absolvovat kulturní šok. Čechy v Japonsku pracovní nasazení vyděsí a pospíší si domů, zatímco Japoncům kvůli zdejší pohodičce hrozí zlenivění, demoralizace a pokušení pobyt v Evropě si prodloužit anebo rovnou zkusit zůstat.

Japonsko je ideální destinací, kam je vhodné posílat mladé na zkušenou, neboť nehrozí únik mozků. Bohuslav Sobotka asistoval podpisu smlouvy, která určitě ničemu neuškodí, ale nejspíše ani nic zásadního nepřinese. Cesta do Japonska se připravovala rok, takže snad premiér podepíše ještě něco jiného.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Sexy EU