Uspět v dnešní politicky turbulentní až vražedné atmosféře vyžaduje dvojí dovednost: získat na svou stranu stále nervóznější voliče a umět se domluvit s čím dál problematičtějšími politickými konkurenty. Je bez diskuse, že Merkelová vede tým, který vyhrává volby a současně dokáže komunikovat a domlouvat koalice se stranami, které poráží.

Angela Merkelová je terčem veškeré možné kritiky. Pro někoho je málo zelená, pro jiné málo svobodná či liberální, málo sociální a navrch málo konzervativní. Rovněž je v době migrační krize pro jedny málo a pro druhé přehnaně solidární.

Tím pádem ale nejde přehlédnout, že bez ztráty tváře ustála všechno, čemu čelila. Německým voličům je jasné, že její zásluhou nemuseli jít k předčasným volbám, a současně mají jistotu, že co s koaličním partnerem domluvila, to platí a také se stane.

U Angely Merkelové si uvědomujeme, že podmínkou politické dlouhověkosti není to, že s politikem občan ve všem souhlasí, ale že mu může věřit. S Merkelovou jsou spojeny ostré diskuse, ale nejsou s ní spojeny skandály. Což je dnes nesamozřejmé a vlastně i pozoruhodné. Němci vědí, že jejich kancléřka může udělat chybu, ale mají jistotu, že neudělá ostudu. Vždy je dobré, když na politiky nestačí jeden pytel a když se najde někdo, díky komu se musí skákat přes vyšší laťku.