Na jejich nákup v Číně chybí Severokorejcům tvrdá měna. V důsledku sankcí se meziročně o třetinu snížily severokorejské devizové rezervy. Chybějí základní potraviny a žije se z přídělu 300 gramů jídla na den.

Informací z KLDR je málo, země je izolována světem a současně se sama od světa izoluje. Něco se ale nejspíše děje, jestliže Čína na hranicích s KLDR buduje tábory pro korejské běžence. Není jasné, zda kolaps KLDR Číňané předvídají, anebo plánují.

Čína na jedné straně nemá z geopolitických důvodů zájem na sjednocení Koreje, na druhé straně jí vadí konfrontační politika souseda vyzbrojeného nukleárními zbraněmi a nestabilita režimu, hrozící migrační vlnou. Žádnou integraci korejských běženců Čína neplánuje.

Překvapují ale rovněž USA, které jen před pár dny vyzývaly celý svět, aby s KLDR za trest přerušil veškeré kontakty. Teď z ničeho nic Rex Tillerson prohlásil, že Spojené státy jsou připravené usednout se Severní Koreou za jednací stůl, aniž by si kladly jakékoli podmínky: „Pojďme se jen potkat…“

Zdá se, že Číňané a Američané vědí něco, o čem nemáme tušení. Sotva to bude něco hezkého. Kdo má koho na mušce?