Rada Evropy taktně neříká, jestli je to dobře, anebo špatně, ale je jasné, že lépe působí informace o San Marinu, kde je na sto tisíc obyvatel za mřížemi pouhých šest lidí (z čehož plyne, že při počtu obyvatel zhruba 32 tisíc sedí ve vězení dva darebáci), než když jich je na sto tisíc 222, což je náš případ.

Počet vězňů samozřejmě závisí na řadě faktorů, jako je přísnost legislativy anebo ochota soudců vyměřovat alternativní tresty. Obecně ale určitě platí, že žít ve společnosti, kde se méně porušují zákony, a tudíž méně lidí sedí, je lepší než žít v zemi, kde kvete zločinnost a kriminály praskají ve švech.

Ze čtyřiceti devíti hodnocených zemí je vyšší procento vězňů než u nás v deseti. Nejhůř v Evropě dopadlo Rusko, kde je na sto tisíc obyvatel 441 vězňů. Rusové ale na tom nejsou tak špatně jako Američané, kteří mají na sto tisíc obyvatel 655 vězňů. Rusové a Američané pak mohou společně tiše závidět Číně jejích 118 vězňů na sto tisíc obyvatel…

S broukem, kterého nám nasadila do hlavy Rada Evropy, toho moc neuděláme. Pomohla by amnes-tie, jenže ta se nevyhlašuje kvůli lepší statistice. Ale třeba se polepšíme.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.