V exekuci je neuvěřitelných 836 tisíc osob a stále jich přibývá. Téměř půl milionu lidí má tři a více exekucí, což v současném systému odkazuje na doživotí v šedé ekonomické zóně, protože nejsou schopni své dluhy splácet. Z těchto čísel je patrné, že situaci nelze vysvětlit pouhým lidským selháním dlužníků. Dluhové pasti nastražují věřitelé podle pravidel, která určuje stát.

Důvody, proč politici nechali situaci zajít do dnešních absurdních rozměrů, budou dva. Na tom, že se lidé zadlužují, jiní lidé bezpracně vydělávají a politici mají slabost spíše pro věřitele než pro dlužníky. Současně platí, že od těch, kteří skončí v dluhové pasti, se všichni odvracejí. S dlužníky nemá veřejné mínění slitování a nelibě nese, když takové slitování pozoruje u politiků.

Ke snaze ministra Pelikána pomoci poctivým dlužníkům, tedy těm, kteří se chtějí dostat z dluhové pasti, lze říct: Lepší něco, nežli nic. Pokud by ovšem chtěl stát problém zadlužení občanů někdy doopravdy vyřešit, pak nejjednodušší cestou k tomu je hodit přes palubu věřitele. Dlužníci se vypaří jako pára nad hrncem, když se lidem, kteří nemohou splácet, nevyplatí půjčovat.