Sportovci po závodech odevzdávají vzorky krve. V té se díky pokroku vědy může v budoucnu objevit doping, který o víkendu v Londýně odhalit nešlo.

Sportovní výkony na hranici lidských možností nejsou myslitelné bez náročné přípravy: tvrdého tréninku, zodpovědné životosprávy, péče o zdraví. Někteří sportovci vyhrají proto, že se připravili příliš. Když se na to přijde, z hrdiny je rázem padouch, jak tomu bylo třeba u cyklisty Armstronga. A někdy se naopak z padoucha stane hrdina.

Justin Gatlin porážkou neporazitelného Bolta předvedl světu, že umí vítězit i bez dopingu. Pokud se tedy v budoucnu nezjistí, že dopoval do třetice.

U vrcholového sportu je tomu dnes zkrátka tak, že víme, na co se díváme, ale nevíme, co vidíme. Navíc nebýt moderní techniky, verdikt by zněl, že první tři prolétli cílem současně. Rozdíly byly nepostřehnutelné. Svou poslední stovku běžel sympatický Bolt před publikem, které bylo trapné, když vypískalo jeho přemožitele. Není to bohužel nic výjimečného. Fandit sportu lidi nebaví. Fandí se svým.