V Gaze si u příležitosti výročí vyhlášení nezávislosti Izraele před 70 lety palestinští Arabové masovými demonstracemi připomínají tvrdé důsledky prohrané války, ve které se pokusili zahnat Židy do moře. Židům svými demonstracemi připomínají, že Izrael coby židovský stát není samozřejmostí, že jej, obklopeni nepřátelskými Araby, musí hájit se zbraní v ruce a ustupovat že nemají kam ani v čem.

Palestinští Arabové tvoří v Izraeli pětinu populace. Žijí v zemi, kde jsou i nejsou doma podle toho, co chápou domovem. Kdo se jako Arab a muslim cítí doma v židovském státě, protože se v něm narodil, vyrostl a žije, ten problém nemá. Kdo je ale přesvědčen, že Izrael nikdy neměl vzniknout a že jsou Židé v Palestině cizí, ten samozřejmě problém má, protože je pro Židy nepřítelem státu.

Demokracii, tak jak si ji představují palestinské strany v izraelském parlamentu, si Židé nemohou dovolit. Jsou v Izraeli doma a jsou v něm naživu pouze právem silnějšího. Judaismus zůstane státem dotovaným náboženstvím a zákon o návratu, umožňující Židům získat Izraelské občanství bude platit bez ohledu na to, jestli se to líbí, či nelíbí Arabům.