Vždy, když se aktivisté rozhodnou pro občanskou neposlušnost, mají zaručenou publicitu. Ne vždy je ale publicita provázena přízní široké veřejnosti. Někomu připadá poutání se k rypadlu jako hrdinství, jinému jako pitomost.

Těžba uhlí má v každém případě delší tradici a větší společenskou prestiž, než boj proti jeho těžbě. Volební preference Strany zelených už dlouho stagnují na dvou procentech a radikální ekologičtí aktivisté na tom sotva budou lépe. Na rozdíl od horníků, kteří se při dobývání uhlí nadřou a prach jim poškozuje plíce, klimatičtí aktivisté se efektně předvádějí a holdují adrenalinové zábavě.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Evropská křižovatka

Připoutat se k rypadlu už není projevem společenské odpovědnosti, nýbrž extravagancí elitářů, kteří si o sobě myslí, že jsou něco lepšího, než obyčejný horník. Klimakemp v Louce u Litvínova má smysl jako volnočasová aktivita mládežníků, ale jejich boj s rypadlem v dole Bílina je směšný. Lidé jsou unaveni protesty a rebeliemi. Vyhlížíme nositele pozitivních vizí, praktických a přitom etických řešení. Planetu a člověka nezachrání skepse, ale naděje. Nekultivují nás revoluce, nýbrž evoluce.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Zábavný viník