Je jasné, že žádná parlamentní strana předčasné volby nechce. Silní mohou ztratit, slabým hrozí, že skončí mimo sněmovnu, navíc se nikomu nechce utrácet za další kampaň. A pak je zde tradiční nechuť poslanců vypustit si rybník a ztratit dobré bydlo.

Potíž je v tom, že aby se poslanci předčasným volbám vyhnuli, musí podpořit nějakou vládu. Na situaci, kdy některé strany do vlády s Babišem nechtějí, a jiné strany Babiš do vlády nechce, se zatím nic nemění.

Rovněž se nic nemění na tom, že ANO nemá za Babiše náhradu a že nikdo nechce menšinovou vládu. Sečteno podtrženo, pokud nikdo neustoupí, na předčasné volby dojde. Neuprosí-li tedy 122 opozičních poslanců Babiše, aby byl tak laskavý a vládl čtyři roky v demisi.

Pokud k předčasným volbám dojde, uskuteční se na podzim současně s volbami komunálními a senátními. Politici budou mít alibi, že se účast u voleb občanům pouze mírně prodraží, neboť by bez tak šli k urně kvůli důležité volbě svého starosty.

Přesto by si poslanci měli rozmyslet, zda chtějí dráždit hada bosou nohou. Rozzlobený volič může přihodit nějaké hlasy pirátům anebo Okamurovi a demokraté ještě mohou litovat, že si neplácli s Babišem. Ten mimochodem jediný nic neriskuje.