Další politický osud slovenského premiéra a jeho sociální demokracie je samozřejmě v rukou voličů, jenomže to pro Roberta Fica momentálně není velká výhoda: Preference SMERU klesly za poslední dva roky ze 40 % na 25 % a aktuální podezření na kontakty lidí z Ficova okolí na mafii popularitu strany sotva zvýší.

Problém Roberta Fica je, že už vládne dlouho. Přibývá podezření na korupční propojení politiky a podnikání, přičemž Fico nemá na koho svalit vinu. Bojovat s korupcí byla jeho práce. Když dnes kritizuje opozici, že chce smrt dvou mladých lidí využít ke státnímu převratu, nesejde příliš na tom, jestli má pravdu. Tato tragická událost se skutečně může stát spouštěcím momentem Ficova politického pádu, na který si ovšem už v minulosti zadělal on sám.

Slovenská politika je rozdrobená jako všude, žádná ideální alternativa za Fica není. Lze poskládat jen koalice předem odsouzené k rozpadu, a to ze stran, které místo nadějí vzbuzují rozpaky. Padne-li Fico, nebude to škoda. Ale ani důvod k veselici. Povaha politických krizí dneška není personální. Jde o krize systémové, krize systému.