A ministři samozřejmě konstatují, že útok nervovou látkou je „bezohledný a nezákonný čin“, je porušením mezinárodních úmluv a EU že je šokována.

Bezvýhradnou solidaritu s Británií ovšem zatím EU nedoplňuje o protiruské sankce, nepřidává se k vyhošťování ruských diplomatů ani nevyhrožuje bojkotem fotbalového šampionátu. Celý případ totiž provází řada otazníků a po zkušenostech s obviněními, která se později ukázala jako falešná, jako byl případ nenalezených Saddámových zbraní hromadného ničení, jsou spojenci s Británií solidární obezřetně.

Napadený špion pracoval pro kdekoho, o použité látce jsou rozporné informace a odpověď na otázku, kdo měl z otravy špiona prospěch, zní: „Každý“. V Rusku pravděpodobně aféra zvýšila jak volební účast, tak i Putinova procenta. V Británii si premiérka buduje válečnou image, což spolehlivě dává zapomenout na domácí trable. A i pro EU je výhodné být solidární s potížistou – něco za to můžeme na oplátku chtít při vyjednávání brexitu.

Zda se špion stal obětí bývalých zaměstnanců, anebo dnešních klientů, se nejspíše nikdy nedozvíme. Můžeme ale vzít jed na to, že být dvojitým agentem je mimořádně nevděčná práce!