Marek Dalík je v obnoveném řízení sdílnější, mění výpověď a ukazuje prstem. A dovídáme se, že poslanci k trestnímu stíhání své kolegy Novotného a Borku nevydali zbytečně, oba jsou již policií obviněni z poškozování finančních zájmů EU.

Mrzuté je, že tyto a další v médiích zmiňované kauzy jsou určitě pouhou špičkou mohutného korupčního ledovce, jehož devět desetin je pod hladinou. Čteme si pouze o těch, kteří se nechali chytit. Jejich příběhy nejsou důkazem úspěšnosti policie a soudů. Jsou ilustrací, jak to tady chodí.

Pokaždé, když policie řeší špičku ledovce, měli bychom od zákonodárců slyšet, jak míní legislativně pořešit tu jeho podstatnou část, nacházející se pod hladinou. Říká se tomu přijímat systémová řešení, řešit systémové vady.

Z toho, jak neochotně zákonodárci ve sněmovně a v Senátu schvalují protikorupční zákony, lze učinit dva závěry: Buďto politici nic nevědí o ledovcích, anebo si myslí, že o ledovcích nic nevědí občané. Pak je tu ještě možnost, že je politikům zcela lhostejné, co se děje pod vodou a co si o tom občané myslí.