Vláda o navyšování platů určitě přemýšlí ekonomicky. Navrhuje řešení, které není vstřícné pouze k těm hůře placeným zaměstnancům, ale bude i šetrnější ke státní kase. V postoji odborů je pak třeba vidět politiku. Odborová centrála zná své členy a ví, že každého zajímá především jeho vlastní peněženka.

Přidá-li se všem stejně, projde to snáz, než kdyby se zjednala spravedlnost ve prospěch špatně placených na úkor těch, co jsou placeni lépe.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Menšinová rodina

Premiér řekl, že navyšovat všem stejně je pro ANO „absolutně nesmyslné“. Neřekl ale, že to je absolutně nepřijatelné. A protože ČSSD bude ve vládě lobbovat za odborářské rovnostářství, dojde pravděpodobně ke kompromisu. Ten budou před volbami vládní strany a odbory prezentovat jako úspěch, zatímco opozice nepochybně pohovoří o neodpovědném populismu.

Vyhlížet spravedlivý růst je naivní. Rostou-li totiž všichni „spravedlivě“ stejně, je jasné že velcí rostou víc než malí, takže s růstem roste nerovnost. Je pikantní, že růst nerovnosti je programem odborů. Ale logiku to má. Na rozdíl od vlády, která vedle státních zaměstnanců nese odpovědnost i za důchodce, za děti, za nemocné či handicapované, neboť spravuje věci veřejné v zájmu občanů, se odboráři starají jen sami o sebe.

Egoisticky si hledí svého, dalo by se říct.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Příliš hezky