Z historie víme, že protesty proti pokroku jsou marné, ale také víme, že se proti pokroku protestovalo vždy, a v některých případech zpětně litujeme, že protestující prohráli.

Dnes se má za dobrý nápad propašovat do veškeré lidské činnosti počítače, chytré mobily, internet. Nikdo si nepřipouští, že všechna ta data, co se o člověku shromažďují, mohou být zneužita proti němu, nemluvě o tom, že se dobrovolně stáváme závislými na technologiích, které když zkolabují, tak my zkolabujeme s nimi. Nepochybně platí, že jedničky a nuly jsou dobrý sluha a špatný pán.

Protesty lékařů a lékárníků proti e-receptům si ovšem neberou na mušku pokrok samotný. Vadí jim, že mají na pokrok doplácet, místo aby z něj měli užitek. Navíc jedním dechem kritizují úhradovou vyhlášku, která s pokrokem nemá nic společného a jde u ní pouze o peníze. Ministerstvu zdravotnictví by se hodil nějaký pokrokový software, ukazující on-line, o kolik je třeba snížit platy doktorům, kteří si nestěžují, aby šlo uspokojit ty, kteří si právem stěžují.