Nynější stávka zaměstnanců železnic je střetem odborů s prezidentem, který soudí, že si státní zaměstnanci žijí nad poměry, a chystá se jim zrušit některá privilegia. Jednoduché to mít nebude, protože Francouzi jsou hodně solidární a toho, kdo stávkuje, mají sklon podpořit.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Čínská odveta

To je mimochodem něco, co u nás neznáme. Pro nás je typičtější se nad stávkujícími pohoršovat, jejich mzdové požadavky odmítat coby nepatřičné či přemrštěné. Je těžko představitelné, že by u nás lékaři podpořili stávkující řidiče, že by učitelé podpořili stávkující lékaře a že by někdo podpořil stávkující učitele či úředníky. Francouzští politici musí závidět politikům našim, jak snadno ovladatelným lidem (námi) disponují!

„Rozděl a panuj“ je nejstarší technika vládců a panovníků, jak čelit rebeliím. Francouzští stávkující to vědí a v tom, že drží spolu a vzájemně si přejí úspěch, je jejich síla. Ministryně dopravy sice tvrdí, že kabinet odolá, ale to si ve Francii myslela střídavě levice i pravice, až nakonec lidem s tradičními stranami došla trpělivost a zvolili Macrona. Určitě ho ovšem nezvolili, aby se měli hůř. Právě mu to vysvětlují.

Stávky železničářů ve Francii
Černé úterý ve Francii: nádraží zela prázdnotou, vyjela jen desetina vlaků