Jisté je, že v době globální informovanosti jsme s riziky, projevy či důsledky migrace v médiích konfrontováni online. Proti názoru, že strach z uprchlíků šíří média a politici, stojí podezření, že se média a politici snaží migraci zlehčovat. STEM ale zjistil, že se názor veřejnosti a přístup politiků sbližují.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Žonglování se stamiliardami

Z agendy protiimigračních stran se rezervovaný postoj k migraci stal agendou vlády i opozice. Jít proti hlasu lidu by bylo politicky sebevražedné a žádalo by si to mimořádnou kuráž. Rovněž je ale možné, že strach z uprchlíků a z islámu sdílejí vedle občanů i politici. Jsme zemí, ve které žije půl milionu integrovaných cizinců, a tak asi neplatí, že „v našem kraji nemáme cizince rádi“.

Český strach z islámu nebude jen strachem křesťanů z konkurence. Je hlavně strachem ateistů z náboženského fanatismu. Obava z islámu nám brání brát uprchlíky jako užitečnou pracovní sílu anebo jako kulturní obohacení. Jsme ochotni jim pomoci pouze v zemi, ze které prchají před pronásledováním. Anebo před trestem. 

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Dojíždění za prací

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.