V Katalánsku nejde pouze o místní referendum. V přímém přenosu z jedné z volebních místností v Barceloně bylo možné Kataláncům odezírat ze rtů budoucnost Evropy. Ta spočívá nikoli v integraci států do jednoho celku, ale v partnerství regionů, které si cení své jedinečnosti. Katalánci nejsou separatistickou nákazou, nýbrž demokratickou inspirací.

O demokracii platí, že není samozřejmá. Musí se pracně udržovat, jinak se vytratí. Politici chápou jako demokracii svůj mandát rozhodovat, co je pro lidi dobré. Skutečná demokracie se ale tvoří i udržuje zdola, je plodem lidské vzájemnosti, nikoli výsledkem státního dozoru. Demokraty v Katalánsku jsou potlučení voliči, nikoli španělská garda. A je-li Evropa demokratická, pak Katalánci jsou vzornými Evropany.

Transparent Katalánců hlásící, že „referendum je demokracie“, by měl být mottem evropských států, Evropského parlamentu, Evropské komise. Lidová referenda by měla být demokratickou samozřejmostí, tím, od čeho se odvíjí veškerá politika. Evropa jednoduše patří Evropanům a úkolem politika je lidem naslouchat, nikoli je umlčovat střelbou.