Není na poražených hledat s vítězem modus vivendi, tento domácí úkol logicky náleží příštímu premiérovi, tedy Andreji Babišovi.

K umění domluvy patří dělit předvolební rétoriku třemi, povznést se nad utržené rány a případně se omluvit za ty uštědřené. Bez toho prakticky nemá cenu si sedat k jednacímu stolu. Za těch pár dní, které uplynuly od voleb už jsme chytřejší v tom, které strany si nechávají pootevřená dvířka pro vyjednávání a které si vyjednávání s vítězem opakovaně veřejně zakazují. Především občanští demokraté a piráti jsou v odmítání Babiše tak důslední, že kdyby otočili, naprosto by se tím zesměšnili.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Nekonečný Rath

První strana, která stojí o účast v Babišově vládě, aby prosadila svůj program, je SPD Tomia Okamury. A Okamura má slušnou šanci uspět. Je pragmatik, počítá s kompromisem. Především ale psychologický příkop mezi Babišem a Okamurou není tak beznadějně hluboký, že by nešel zasypat. Navíc může Okamura profitovat z toho, jak třeba Starostové a TOP 09 přikopy i po volbách pilně prohlubují.

O vládě nerozhodne kompatibilita programů, ale obyčejné mezilidské vztahy, tedy kdo se s kým snese či nesnese. Tak je tomu ale v politice odjakživa.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Mediální klasika