Pod průhlednou záminkou, že je třeba potěšit blízké, startuje vášnivé utrácení. Obchodníci mají naše nákupní zvyklosti dobře zmapované a třeba vědí, že v pondělí 10. prosince utratíme v e-shopech přes miliardu korun.

Právě v pondělí 10. 12. mimochodem slavíme 70. výročí přijetí Charty lidských práv. I když shopping mezi lidskými právy výslovně zmíněn není, jde o vymoženost a seberealizaci, kterou nelze lidem upřít. A to ani těm, kteří na nakupování nemají peníze. K velkorysým nákupům jsme naopak vybízeni, neboť spotřeba domácností se vyzdvihuje coby významný ekonomický stimul.

Pro šetrnost v tomto adventním období mluví vlastně jen jedna vcelku okrajová okolnost. Vánoční shopping je nepochopením betlémského příběhu, ve kterém Boží syn přichází na svět zcela neokázale, ve chlévě. Nejlepší způsob jak být duchovně účasten toho zázraku, je odpustit si moderní vánoční cirkus a konzumu holdovat při nějaké vhodnější příležitosti. 

Chybí nám Mezinárodní den shoppingu. Svátek, který by se točil kolem nákupů. Pak by se Vánoce točily kolem malého Krista Spasitele.

Názory zde zveřejněné přinášejí různé pohledy publicistů a osobností, ale nevyjadřují stanovisko Deníku.