Otázka je, kdo jiný, než experti na umělou inteligenci by nás měli a mohli před hrozbami umělé inteligence bránit. Laici to určitě nebudou. A sotva to budou politici, kteří nikdy nekupují střechu na dům, který ještě neshořel. S prevencí hrozeb je to navíc těžké, protože nevíme, čemu konkrétně máme předejít. Jsou to právě ti vědci a vývojáři, kterých se ptáme, zda to, na čem pracují, mají pod kontrolou. A zda vědí, co činí.

S umělou inteligencí to nebude jiné, než s jadernou energií anebo třeba aplikovanou chemií. Jde o dalšího dobrého sluhu a špatného pána v řadě. Pokud experti varují, co se může stát, vlastně nám říkají, co se stane. Jak totiž víme z Murphyho zákona, „může-li se něco pokazit, pokazí se to“.

S čím tedy máme díky rozvoji umělé inteligence počítat? Teroristé se naučí zneužívat drony a samořiditelné dopravní prostředky a ochočí si roboty. Díky umělé inteligenci se budou ovlivňovat volby, budou se krást data a peníze, šmírovat, lhát a podvádět nesrovnatelně profesionálněji než dnes. Pokrok ale něco stojí, a jsou oběti, které na oltář pokroku nelze nepřinést. Od expertů je ale hezké, že nás varovali.