Že nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky, ovšem platí i u hokeje. I kdybychom letos byli zlatí, Nagano ze známých důvodů překonat nelze. V roce 1998 se na olympijském turnaji poprvé v historii setkali nejlepší hráči světa. V Americe byla kvůli olympijskému turnaji přerušena NHL. Hlavně proto, že se v Naganu předpokládalo finále USA – Kanada.

Po špatné kanadsko-americké zkušenosti, kdy finále obstarali outsideři, by už NHL pustila hráče na olympiádu pouze za předpokladu, že by Mezinárodní olympijský výbor byl ochoten podělit se s NHL o výdělek. Na to je ovšem olympijské hnutí příliš lakomé.

I bez největších současných hvězd se hraje dobrý hokej a olympijský výbor měl naštěstí tolik rozumu, že do turnaje pustil neutrální hokejisty původem z Ruska. To je totiž tým, který je nezbytné porazit, aby případné zlato mělo váhu. Před dvaceti lety rozhodl finále s Ruskem Petr Svoboda. To, jak se ve 48. minutě napřáhl od modré a jeho rána se zastavila až v síti za Štalenkovem, viděla naše generace snad stokrát. Doufejme, že to v pátek zopakuje i naše současná parta. A věřme, že Francouz napodobí Haška!