A tak když se v jedněch novinách objevil titulek „ČSSD dotovala přestavbu nevěstince státními miliony“, voliči ostatních stran se znamenitě bavili. Pak ovšem vyšly najevo některé okolnosti zmíněného skandálu. Například, že peníze nepřidělovali sociálnědemokratičtí ministři, nýbrž příslušný úřad práce v Náchodě, v jehož čele stál nynější poslanec ODS pan Kafka.

Ten říká, že by dotaci pro podnikatele Mrštinu z ČSSD podepsal s klidným svědomím i dnes, neboť projekt prošel standardním hodnocením a požehnaly mu dvě komise. Pan Kafka vyloučil, že by šlo o dotaci pro veřejný dům a v rozhovoru (pro jiné noviny mimochodem) vzpomíná, že snad šlo o financování střediska na vzdělávání zdravotně postižených. Nový závěr příběhu by tedy mohl znít: ODS s ČSSD pozdvihly v Náchodě obecnou mravnost, když předělaly bordel na veřejně prospěšné hotelové zařízení. Po takové pointě ovšem poptávka není…

Naštěstí dostali novináři informaci, že podnikatel Mrština, vlivný politik ČSSD, měl být za mlada tajným spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Tím pádem se už nemusí tolik pitvat hypotéza se stranickým nevěstincem a u vědomí efektu „není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“ může nařčení odeznít do ztracena. Politické strany se už poučily a s tiskem nevedou předem prohnané zápasy. Mají-li nějakého mediálně pranýřovaného člena, preventivně se ho zříkají. Je to nejlepší způsob, jak novinářům, kteří by věc rádi na pokračování rozmazávali, hodit hračky do kanálu.

Poněkud zfušovaná investigace s náchodským „nevěstincem“ naznačuje, že by si novináři měli pořádně ověřovat, co jim politici na sebe nažalují. Bulvár sice na nějaké etice lpět nemusí, ale stejně: pokud chtějí být žurnalisté bráni jako ochránci politické kultury, pak si mnoho takovýchto ran vedle dovolit nemohou. Čtenář pozná, když novinář začne záludně dělat přes noviny politiku a právem namítne, že od politiky tu jsou politici. Dobrá rada pro novináře posedlé politikou zní: kandidujte! To je nejlepší terapie. A počítejte s tím, že i pro vás bude platit osvědčené „škoda každé rány, která padne vedle“!