Analyzují se pády indexů, kurzů, akcií, řeší se obsah různých záchranných balíků a „tisknou“ se virtuální miliardy na zalepování černých děr. S krizí to ovšem ani nehnulo. Dokonce se ukazuje, že ještě ani pořádně nepropukla. To je také jediným rozumným vysvětlením, proč se naivně řeší otázka, „jak“, a proč není chuť se ptát „proč“. Už se tuší, že nejde o běžnou havárii, kterou by zvládli ekonomičtí instalatéři. Zatím ale do podpalubí nenateklo dost vody. A jak známo, systémy se hroutí, až když vyčerpají všechny možnosti, jak přežít. Zběsile se teď zkoušejí ty poslední možnosti.

O příčinách maléru se mlčí. Ale takto v zimě, zapadaní sněhem, stejně nemáme nic moc na práci, takže proč nezavzpomínat?

Psal se rok 1980 a bankéřům v USA se povedl husarský kousek. Uplatili americké zákonodárce částkou 2 664 000 dolarů (z čehož 590 000 dolarů dostali členové bankovních výborů sněmovny a Senátu), aby tito zrušili protilichvářské zákony. A stalo se. Legalizací lichvy (zrušením zákonných omezení úroků) dostalo zelenou půjčování peněz se ziskem, čímž se peníze z prostředku směny přeměnily na zboží. Nebyly brány vážně hlasy, že lichva je nemravná a tolerovat lichvu že je ekonomicky sebevražedné. Muselo se to pokusem–omylem prokázat v praxi. Což se právě děje. Už se asi nepodaří zakamuflovat, že lichváři (obchodníci s penězi) nejen okradli a ožebračili lidi a celé národy, ale ke všemu i vytunelovali naši budoucnost.

Až si přestaneme nalhávat, že to, co se děje, je pouhý ekonomický cyklus, deprese, po které přijde růst, bude muset být prvním krokem z totálního zmaru zákaz lichvy. Jinak nelze zachránit peníze jako prostředek směny. Lupiči v kravatách budou namítat, že návrat před rok 1980 není možný. Je to možné. Neviditelná ruka trhu bankéře srovná lépe než všechny vlády světa. Úplně postačí změnit pravidla hry. Pokud dnes lichváři dostávají milionové odměny za legální obírání klientů, zítra za stejnou činnost půjdou do vězení…

Ale jak říkám, je to předčasná úvaha. Teď ještě lichvářům cpeme prachy, aby nám je laskavě za nekřesťanský úrok půjčovali.