Spekuluje se, že šlo o přání prezidenta Obamy, což dává smysl, protože právě v Praze před časem zveřejnil svůj záměr jaderně odzbrojovat. Za to, že zrovna k nám přivážejí Američané a Rusové obřími dopravními letadly nedobytné prezidentské limuzíny či prezidentský vrtulník vděčíme ovšem také své vcelku zanedbatelné roli ve světové politice. Není zde nikoho, kdo by hlavní hvězdy chystané show mohl zastínit, anebo se na jejich představení nějak přiživit.

Dále jistě hrálo roli, že jsme dobří a spolehliví v roli hostitelů. Praha už zvládla řadu podobných setkání a ceremonií. A kromě toho, že je Praha pro televizní štáby atraktivní starobylou kulisou pro podepisování smluv o bezpečnějším světě, je také relativně bezpečným místem v dnešním nebezpečném světě. Dokonce se dá předpokládat, že by Obama s Medveděvem přežili pražské podepisování i bez zástupů speciálních agentů a bez veškeré špionážní techniky. To by ale vypadali příliš obyčejně. A když už mají k ruce všechny ty bodygardy, škoda je nepoužít…

Závěrem ještě jedna spekulace, proč právě Praha. Co když se tu jednoduše jak Američané, tak Rusové cítí jako doma? Zatímco Rusové ještě neodvykli, že jsme patřili do jejich geopolitické sféry vlivu, pro Američany jsme viditelným symbolem vyhrané studené války. Ne náhodou je Praha plná Američanů, kteří přijíždějí za romantikou a plná Rusů, kteří přijíždějí za prací a investují do lukrativních nemovitostí. Takže proč by se Obama s Medveděvem potkávali někde v cizině, když se mohou sejít (jako) doma!