K německé tradici patří, že se prezidentem zpravidla stává osobnost všeobecně respektovaná, prezident nemá velké pravomoci, ale jeho hlas má ve společenské diskusi váhu. Předpokládá se, že prezident Steinmeier bude podobně jako jeho předchůdce Joachim Gauck Němce sjednocovat.

Frank-Walter Steinmeier se stane německým prezidentem v době, kdy není jasné, jak se bude vyvíjet vztah Německa a Evropy s Amerikou vedenou Donaldem Trumpem. Určitě je pro Německo pozitivní, že prezident bude doma v zahraniční politice. V situaci, kdy z Ameriky přicházejí ostrá slova na německou adresu ohledně migrace či obchodu a kdy Němci stejně bez servítek kritizují Trumpa za izolacionismus a protekcionismus, bude každý diplomat, který je schopný vyjednávat, dobrý.

Navíc transatlantický dialog anebo transatlantický koňský handl bude pro Evropu příležitostí definovat evropské a jednotlivé národní zájmy. Tato vnitřní, evropská debata bude rovněž potřebovat respektované moderátory, jako je příští německý prezident. Frank-Walter Steinmeier by i v mezinárodním kontextu měl být hlasem rozumu, jenž sjednocuje.