Ověřil si asi z první ruky, že politici stejně nakonec při rozhodování upřednostní zájmy lobbyistů před radami expertů. Navíc ale Kohouta, který je slušný člověk, znechutila ODS tím, jak se zachovala k panu Michálkovi. Po té co o něm slyšel jistého člena ODS říct, že „ten člověk je vyřízený, nikdo už ho nikdy nezaměstná, práskače“, napsal Pavel Kohout ve svém blogu: „Pro mě je vyřízená ODS.“

NERV musí jít politikům na nervy. Dvacet let tady politické strany trpělivě budují korupční prostředí, ve kterém lze beztrestně rozkrádat miliardy a pak jim lidé, jako je Kohout začnou radit, jak poctivostí zruinovat tu loupežnickou živnost. Je to stejné nedorozumění jako s Michálkem. Politici měli Kohouta za „svého pravičáka“. Očekávat ale od Kohouta, že bude loajálním účetním mafie, když zasedá ve správní radě protikorupční neziskovky Transparency International, to mohlo napadnout jenom naprostého naivu.

Svět je v pohybu a i lidé se mění. Přemýšlivým analytikům dochází, že neoliberální globální kapitalismus je projekt, který se nepovedl, a profituje z něj pouze hrstka vyvolených. Většina ekonomů ještě posluhuje lichvářům a podvodníkům, anebo dělají politikům užitečné idioty. Současně ale je tady už i řada ekonomů, kteří přemýšlejí jak věci měnit. Ať už na to půjdou zprava či zleva, na jednom se slušní lidé shodnou. Nejprve je třeba vyřídit zloděje. S nimi totiž nikdy nelze udělat dobrý byznys. Nelze s nimi nic rozumného vymyslet ani naplánovat. A nedá se jim v ničem věřit. Dá se s nimi jenom krást. Což ale nebaví každého.