V pravý čas tedy přišel s volebním programem, který nabízí coby populismus na ruby. Snaží se zaujmout voliče sliby, že jim seškrtá a sebere, co se dá, aby se snížil státní dluh. Kalouskova partaj cílí na konzervativce, které neuspokojuje ODS, orientovaná více na středového voliče, nikoli pouze na občany kteří jsou, jak se říká „za vodou“. Je to od Kalouska logický kalkul, neboť socialisty, kteří v něm vidí vydřiducha, by stejně neoslovil.

TOP-09 nabízí programový mix, ve kterém vedle podpory podnikatelů a reforem penzí, zdravotního pojištění, sociálních dávek a státní správy přichází například i s návrhem omezit na polovinu příspěvky politickým stranám a to po dobu tří let. Tento nápad mezi nepopulární opatření určitě nepatří. Připomeňme, že Miroslav Kalousek je dlouhodobým kritikem různých poslaneckých a senátorských privilegií. Jedná se o jeho parketu a ví, že v tomto punktu může počítat s potleskem. Potíž je ovšem v tom, že ohledně změny financování politických stran nepanuje širší politická shoda, takže žádná změna reálně nehrozí.

Jiná věc je, že kdyby Kalousek mohl, politické strany by o státní peníze obral. Především ale proto, že na rozdíl od většiny politiků umí sehnat peníze i jinak, než vzít je z kapes občanů. Kdo říká lidem, aby nenatahovali ruku ke státu a hleděli se starat sami, má začít u sebe. Kalousek se měl rovnou zavázat, že jeho strana ze státního příspěvku vezme po dobu tří let jen padesát procent. Pokud to neudělal, tak určitě jen proto, že nechtěl být za populistu.