Jakmile si ovšem v Ústeckém kraji lidé všimli, že k nim každý den dorazí vlak s šestašedesáti kontejnery ostravských kalů, z certifikovaného Geobalu 4 je rázem původní nebezpečný odpad.

Co na první pohled vypadá jako hra se slovy, je při bližším pohledu hra s jedy. Pod záminkou likvidace ekologických zátěží se provozuje miliardový byznys, při kterém jsou zřejmě ohroženi na zdraví lidé. Což je pikantní, protože údajně právě s ohledem na zdraví lidí jsou na nemalé státní náklady likvidovány ekologické zátěže. V severních Čechách se konají ekologické demonstrace, na kterých byl viděn i transparent „Stydíme se za politiky Ústeckého kraje“. Zjistilo se totiž, že bez vstřícnosti odboru životního prostředí krajského úřadu, by se v cementárně u Lovosic nebezpečným odpadem netopilo.

Cementárna chystá veřejnou zkoušku, při které chce přesvědčit veřejnost o nezávadnosti spalování Geobalu 4, jehož přesné složení ovšem krajští úředníci ani soukromé firmy odmítají prozradit. Působí to dojmem, že se po občanovi chce, aby se v případě bezpečné likvidace nezajímal, jaká příšernost byla zlikvidována. Není divu, že jsou Severočeši nedůvěřiví a rozezlení. Nejen že se zpětně dovídají, co všechno už v uplynulých letech proletělo komínem cementárny, ale ještě slyší, jak se lidé na Ostravsku podivují, že se jedům z ostravských lagun nebrání. Tak už se brání. Nebezpečným kalům a politikům.