Navíc podle BBC vděčí súdánská armáda Číňanům i za pomoc s výcvikem. Žádným tajemstvím není diplomatická podpora, kdy Čína nad súdánskými vrahy drží ochrannou ruku v OSN. Předem je jasné, že důkazy nic nezmění na snaze Číňanů rozšiřovat a posilovat svůj vliv v Africe. Čínu pak sotva čekají nějaké mezinárodní důsledky.

Je příliš velká, příliš silná a dnes i příliš integrovaná do globální ekonomiky. Usvědčování velmocí z podpory různých diktátorů či teroristů kvůli zájmu o ropu a jiné zdroje, má hlavně psychologický význam. Je dobré vědět, že to nejsou pouze Američané či Rusové, kdo mají imperiální ambice a tím pádem i ruce od krve. S Číňany je stejný problém.

Usvědčování velmocí určitě vítají zbrojaři, neboť mohou říct své oblíbené: „Neprodáme-li my, prodá jiný“. Tím se dostáváme z Dárfúru, respektive z Číny k nám. Objedná-li si u nás někdo šikovně zbraně na zmasakrování lidí, nejspíše neodejde s prázdnou. Proč uvolnit trh Číňanům? Dokument BBC, usvědčující Čínu, bude hlavně zajímavým testem. Projde jim to stejně, jako Američanům vyzbrojení Talibanu?

Pokud ano (a pozná se to třeba podle toho, že Bush poletí na olympiádu), pak západní svět akceptoval komunistickou Čínu jako partnera a něco tím naznačuje i o sobě. Do Číny se mimochodem na olympiádu nově chystá i president Francie, tedy země předsedající Evropské unii. V tomto smyslu budeme mít i my Evropané svého člověka v zemi, která svět usvědčuje z pokrytectví.