Zdá se, že si Němci raději nechají Angelu Merkelovou, než by ji měnili za Martina Schulze. Německá politika zůstává předvídatelná. Posuny preferencí mezi koaličními partnery nejsou takové, aby jeden z nich skončil v opozici.

Sympatické u Němců pak je, že politici svůj neúspěch nesvalují na hackery. Ti řádili ve světě v pátek a pak až po víkendu, čili jim bylo jedno, koho si v Severním Porýní-Vestfálsku přejí mít voliči u moci. Vyděračský software, který způsobil masivní škody ve více než 150 zemích, byl podle deníku The Washington Post zcizen americké tajné službě NSA hackery, kteří si říkají stínoví bratři. A stínové bratry zajímaly peníze, nikoli politika.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Likvidace novinářů

Kybernetické útoky jsou problém, který řeší už i naše Bezpečnostní rada státu. Se softwarem, který ničí počítače, umí ochromit státní úřady, komunikační společnosti i nemocnice, končí legrace. Pryč je doba, kdy internet platil za zábavnou vymoženost. Dnes je neodmyslitelnou součástí našich životů. Na internetu se horečně zbrojí a špionům se ztrácejí zbraně, aniž bychom měli plán B pro svět, který se bude nucen obejít bez počítačů. Co když je snaha hackerů poškodit politiky jen drobnost proti tomu, jak se politici připravují přes internet rozvrátit lidskou civilizaci?

Kateřina Perknerová
Pohledem Kateřiny Perknerové: Politické kotrmelce a slova, co nic neváží