Posledním trenérem, který získal s českým hokejovým výběrem do 20 let medaili, je současný generální manažer a trenér Vítkovic Alois Hadamczik.

V úterý 4. ledna 2005 porazil jeho výběr domácí Spojené státy 3:2 v prodloužení a bral bronz. Od té doby vybojovali čeští mladící dvě pátá a dvě šestá místa. „Je to obraz českého mládežnického hokeje,“ myslí si Hadamczik.

Na letošním šampionátu dvacetiletých dokázal tým vedený koučem Markem Sýkorou porazit pouze Německo a Kazachstán. Tedy týmy, které elitu opouštějí. „Teď se zase bude chvíli řešit co s tím, ale po prvním turnaji Euro Hockey Tour si na to nikdo nevzpomene. Musejí přijít změny, ne o nich jen chvíli hovořit,“ vyzývá bývalý kouč seniorské reprezentace.

Jak se dívá kouč, který jako poslední dovedl juniorský výběr k medaili, na šestou příčku z kanadského šampionátu?

Z pohledu zvuku českého hokeje to určitě není dobré umístění. Na druhé straně je to jen reálný obraz současného stavu. Trenéři to nemají vůbec jednoduché.

Tento věkový ročník před dvěma lety sestoupil v kategorii osmnáctiletých z elitní skupiny MS, tudíž se asi nedaly očekávat zázraky.

Musíme se zamyslet nad něčím jiným. Po šampionátu se chvíli debatuje o změnách a příčinách, ale po čtrnácti dnech všechno utichne a zdá se být v pořádku. Buď se tím zabývají jedinci, nebo vůbec nikdo. V Česku chybí sportovní komise, po jejímž zřízení jsem volal už v minulosti, kdy jsem chtěl do jejího čela Luďka Bukače. Někteří ho ale nemají rádi a můj názor je ten, že ho nemají rádi především proto, že mu odborně nestačí.

Co může juniorskému hokeji pomoct k tomu, aby se vrátil do světové špičky?

Chybí přestupový řád, který by řešil přechody mladých hráčů z klubu do klubu. Když je kouč přísný na hráče, tak rodiče přijdou a řeknou, že když kluk nehraje v prvních dvou pětkách, tak ho berou a dají ho jinam. To můžou udělat až do 18 let. Byla doba, kdy jsem taky zastával názor juniorskou extraligu rozšířit. Nyní už si myslím něco jiného. Měli by ji hrát jen ti nejlepší. Mnozí hráči se ve škole vymlouvají, že jsou extraligoví hráči a nechtějí se tolik učit. Zanedbávají školu, rodiče to stojí hodně peněz a tlačí na trenéry, aby hráli. Jenomže kvalita není.

Jak z toho ven?

Ať každý region má druhou juniorskou ligu a první dva bojují o postup do dejme tomu čtrnáctičlenné extraligy. Konkurence se tím zvýší. Taky si myslím, že je nesmysl, aby extraligu juniorů hrály jen ty týmy, které hrají extraligu dospělých. Například v Opavě, kde mužstvo podporuje mládež, jsme museli zřídit muže jenom proto, aby nám ostatní týmy nemohly brát mladé hráče zadarmo. Což přestupní řád, pokud nemáte muže, umožňuje. Stojím za tím, že by juniorskou extraligu měly hrát ty týmy, které mají nejlepší mládež.

Talentovaní hokejisté mizí v brzkém věku do zámoří…

Tam ale žijí v rodinách a jsou možná pod větším dohledem než ti, kteří přestupují v mládežnickém věku z jednoho konce České republiky na druhý. Co si budeme povídat, když odejde mladý kluk do zámoří, tak se tam o něho starají lépe než u nás. Když odejde kluk ze Znojma do Prahy, tak o něho není zdaleka tak postaráno, jak když je doma s rodiči. Všichni, kdo v hokeji děláme, jsme spolustrůjci toho, že nám padá výkonnost mládeže.