Vloni byl jednou z komet NHL, v útoku těžko k zastavení. Tomáš Plekanec dotáhl šedesáti devíti body Montreal až do play off.

Jenže letos se kladenský rodák zaseknul a ne ne chytit loňskou fazonu. Jenže v posledních utkáních to vypadá, že spolupráce s Kovaljovem a Kosticynem začíná opět fungovat.

Šestadvacetiletý forvard bodoval posedmé v řadě a gólem a asistencí srazil Philadelphii. Ještě o bod víc zaznamenal veterán Kovaljov a Canadiens vyhráli 4:3 po prodloužení.

Utkání rozhodlov nastavení zbytečné vyloučení domácího Scottieho Upshalla, kterého rozhodčí poslali na trestnou lavici za najetí do gólmana Haláka. Početní výhodu vzápětí využil Mathieu Schneider a v hale Flyers zavládl smutek.

„Nemyslím si, že bych úmyslně najel do gólmana,“ hájil se v rozhovoru pro server nhl.com hříšník. „Z jednoho úhlu to možná mohlo vypadat, že jsem ho trefil do masky, ale já vím, že jsem zasáhl zadní část nohy. Dostali mě.“

Utkání vůbec rozhodovaly přesilovky. Zatímco domácí, kteří mají doma úspěšnost využití 32 procent, nejvíc z celé NHL, propásli hned osm šancí, hosté udeřili dvakrát. Z toho jednou Plekanec. Pro toho to byl sedmnáctý zásah v ročníku, celkem posbíral 34 bodů.

„Speciální formace dnes rozhodly zápas,“ litoval dvou promarněných výhod pět na tři domácí kouč John Stevens.

Malkin zachránil Tučňákům výhru, Toewsův hattrick nestačil

Ani první hattrick kariéry Jonathana Toewse, ani obrovská bojovnost Montrealu v pátečním utkání s Pittsburghem nakonec nestačila. Domácí se dokázali dvakrát vyhrabat z dvoubrankového manka, ale poté padli v prodloužení 4:5.

„Pokud bychom nevyválčili dobrý výsledek, bylo by to velmi skličující. Dvakrát jsme vedli o dvě branky, na které jsme se pořádně nadřeli,“ prozradil kouč hostů Dan Bylsma. S ním souhlasil i gólman Marc-Andre Fleury. „Je to pro nás velké vítězství, ty dva body jsme v honbě za play off potřebovali. Navíc u nich doma.“

Jeden bod si v dresu Jestřábů zapsal Martin Havlát, který tak bodoval posedmé v řadě. Ani on nakonec Pens, zahajující svůj pětizápasový trip, srazit na kolena nedokázal. A to hostům již druhé utkání po sobě chyběl kapitán Sidney Crosby, laborující s poraněným tříslem.

Tučňáci ale mají ještě jednoho vynikajícího hokejistu, lídra bodování NHL Jevgenije Malkina. Právě ruský útočník napřáhl v prodloužení z pravého kruhu a tvrdou ranou do horního růžku ukončil o dvě vteřiny dříve pobyt na trestné lavici Chrisi Versteegovi. První gól v soutěži tak inkasoval finský nováček v brance Blackhawks Antti Niemi, jenž vystřídal před třetí třetinou Christobala Hueta.

Radost z premiérového hattricku v NHL tak měl zakalenou útočník domácích Jonathan Toews. „Dát hattrick je vzrušující, ale hořkosladké. Nebyli jsme schopni urvat ty dva body.“

Philadelphia - Montreal 3:4 PP (2:3, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky:
1. Lupul, 9. M. Richards, 34. Gagne - 17. Plekanec, 17. Kostopoulos, 19. Kovaljov (Plekanec), 64. Schneider. Střely: 38:36.

Detroit - Los Angeles 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky:
33. Meech, 42. Kopecký - 45. Frolov. Střely: 41:31.

Chicago - Pittsburgh 4:5 PP (1:2, 1:2, 2:0 - 0:1)
Branky:
16., 27. a 42. Toews, 56. Bolland (Havlát) - 4. J. Staal, 9. Kunitz, 39. Šatan, 40. Talbot, 62. Malkin. Střely: 45:28.

Calgary - Minnesota 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Branky:
21. a 55. Cammalleri, 21. Phaneuf, 33. Lundmark - 57. M. Bergeron. Střely: 29:16.

Vancouver - Tampa Bay 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)