Kvůli dluhům posledního extraligového celku této sezony není jasné, zda nejhorší tým uplynulého ročníku extraligy dostane na novou sezonu licenci. Až po dalším jednání APK 6. června ve Velké Bíteši by tak mělo být jasněji, zda se bude hrát nejvyšší soutěž s patnácti, nebo jen se čtrnácti účastníky.

"Bohužel jsme se s ohledem na vývoj zasedání k termínové listině vůbec nedostali. Ukázala se řada nevyřešených problémů u klubu Vsetínská hokejová, které jsme nebyli schopni uzavřít vzhledem k tomu, že kompetentní zástupce Vsetína na valné hromadě chyběl," vysvětlil ředitel extraligy Stanislav Šulc novinářům odklad této otázky na mimořádně svolanou valnou hromadu.

V Ústí totiž chyběl předseda představenstva vsetínského klubu Oldřich Štefl, jednání se zúčastnil jen sportovní ředitel Alexej Jaškin.

Na splacení dluhů mohl Vsetín použít loňskou garanci pro start v extralize sedm milionů korun. Velká část ale má být vyčerpána za pohledávky ke konci února letošního roku.

 

"Udělali jsme nějaké kroky 2. května, na základě kterých z té sedmimilionové garance byl dán pokyn, že nějakých 6,2 nebo 6,3
milionu už by mělo být odesláno. To je ale jen první krok, k jeho realizaci ale ještě nedošlo. Mělo by to proběhnout podle posledních informací plus minus koncem měsíce," podotkl Šulc.

Kolik dluží Vsetín?

Vsetín údajně dluží více než 2,7 milionu korun Radku Bělohlavovi, na peníze z minulých sezon čekají například Libor Pavliš, Tomáš Demel, Tomáš Vak, Luboš Rob a další.

"Do dvou milionů se pohybovaly záležitosti, které vyplývaly ze žádostí hráčů, kteří se obrátili na APK. Další značnou část
nevyřešených pohledávek přinesl sám pan Štefl jako soupis toho, co dluží svým hráčům a co oni sami navrhovali, aby touto cestou bylo realizováno. To jsou pohledávky, u kterých nebyl žádný rozpor," podotkl Šulc.

Ředitel extraligy ale míní, že se objeví ještě další pohledávky. "S největší pravděpodobností se objeví. Na to, aby mohla být použita bankovní garance, je jednou z podmínek, že je možné použít na záležitosti, které jsou třicet dnů po splatnosti. To se 2. května nemohlo týkat březnových a dubnových odměn pro hráče," pokračoval Šulc.

"Nikdo z nás nevidí do ekonomiky Vsetína a tím, že tady pan Štefl nebyl, jsem nemohli získat informaci o tom, jestli třeba březnové a dubnové výplaty zaplatili řádně, jak měli, nebo budou muset být řešeny nějakým takovým mimořádným režimem."

Kluby také dostaly návrh na drobnou modifikaci licenčních podmínek pro účast v nejvyšší soutěži, který se ještě bude dopracovávat.

"Mají do 25. května prezidentu APK panu Jechovi poslat svoje připomínky k dnes předloženému návrhu licenčních podmínek na příští sezonu. Ty bych nechtěl specifikovat. Jedná se o technické záležitosti, o dokladování ekonomické zdravosti klubu. Jsou tam upřesněny termíny a z toho plynoucí postihy nebo další kroky. Je to zatím v podobě návrhu a musí ho kluby schválit," dodal Šulc. Garanci na ročník 2007/08 ve výši sedmi milionů korun musí kluby složit do 30. června.

V návrhu termínové listiny byl start nejvyšší soutěže stanoven na pátek 14. září a k odehrání 60 kol do 21. února měly být vedle dosavadních hracích dnů pátku a neděle využity i všechny dostupné úterky.

V každém kole má mít jeden tým volno. Toho chce využít reprezentační dvacítka, kterou čeká na přelomu roku domácí mistrovství světa v Pardubicích a Liberci, a chce sehrát s odpočívajícími kluby přípravné zápasy.

Zápasů by se podle návrhu mohlo uskutečnit zhruba sedm až osm. Juniorský výběr by tvořili hráči, kteří nebudou mít pevné místo v kádrech extraligových oddílů. "K věci se musí vyjádřit samozřejmě svaz. Finanční režie by byla na klubech, ale svaz by musel hradit náklady spojené s působením juniorského mužstva," řekl Šulc pro server hokej.cz.