Střet dvou odlišných hokejových světů, ale i států na druhé straně Železné opony, nakonec skončil lépe pro kanadské hokejisty. Ti dokázali dohnat domácí ztrátu a nakonec si v osmi zápasech připsali čtyři vítězství, tři porážky a jednu remízu.

Po pětatřiceti letech jako připomenutí památného střetnutí přichází souboj nastupujícího hokejového mládí obou zemí. Studená válka už je sice minulostí, ale kanadští hráči si velmi dobře uvědomují prestiž podobného střetnutí, které u nich doma vzbuzuje obrovský zájem.

"Důležitost těchto zápasů tady cítíte na každém kroku," říká Luke Schenn, v sedmnácti letech jeden z nejnadějnějších kanadských hokejistů. "Už jen ten příjezd; na každém kroku kamera a někdo dává interview. Je příjemné to vidět a je fantastické být toho součástí," cituje mladíka server nhl.com.

"Bude to neuvěřitelné," prohlásil Kyle Turris, kterého si jako trojku letošního draftu vybrali Phoenix Coyotes. Osmnáctiletý centr bude mít v Super Sérii na dresu číslo 19. To v roce 1972 nosil Paul Henderson, který v osmi zápasech proti Sovětům třikrát vstřelil vítězný gól, navíc přidal i ten nejdůležitější - v rozhodujícím osmém zápase přiklonil vítězství na stranu Kanaďanů.

Ceněná devatenáctka

"Je čest nosit kanadský dres, navíc číslo 19. S ním dal Paul Henderson za Kanadu všechny ty góly. Jsem z toho nadšený a vzrušený, nemůžu se dočkat, až ho obléknu," prohlásil na stránce nhl.com Kyle Turris.

Kanadští mladíci moc dobře vědí, o co v Sérii století šlo. "Myslím si, že hodně lidem to muselo změnit život," přitakává útočník kanadského juniorského výběru Brandon Sutter. "Byl to velký okamžik v kanadské historii," má jasno Sutter, kterého si v prvním kole letošního draftu vybrala Carolina.

O Sérii století mu vyprávěl jeho otec Brent Sutter - trenér kanadského výběru a nový kouč New Jersey Devils. V roce 1972 mu bylo deset. "Rozhodně mi pomohl pochopit, že to znamenalo daleko víc než jen hokejové střetnutí a osmizápasovou sérii," říká Brandon Sutter.

Kanaďany zajímá jen vítězství

Kanaďané ještě před středečním odletem do Ruska stačili zhlédnout i dokumentární film o Sérii století a poslechli si vyprávění Rona Ellise - člena Hendersenovy formace. "Vidíte ten film a posloucháte Phila Esposita (také člena týmu Kanady z roku 1972), jak říká, že to nebyl jen hokej, ale válka. Zjistíte, jak to v té době chodilo," prohlásil pro nhl.com další kanadský útočník Sam Gagner.

"Samozřejmě, byla to jiná doba a hodně věcí je úplně jinak než v roce 1972," míní Gagner. "Ale myslím, že mezi Ruskem a Kanadou je stále velká rivalita. Kdykoliv hrajete za Kanadu, tak chcete vyhrát. Nejedeme si jen zahrát a užít nějakou zábavu," prohlašuje ještě osmnáctiletý útočník.

"Jmenuje se to exhibiční série, ale my to cítíme jinak. Chceme vyhrát a už se těšíme na zápasy," dodal Sam Gagner.

Super Série startuje v pondělí 27. srpna v ruské Ufě, kde se o dva dny později odehraje i druhé střetnutí. Pak se hokejisté přesunou do Omsku a v úterý 4. září už sehrají pátý zápas v kanadském Winnipegu. O vítězi rozhodne nejpozději osmá zápas, který je na programu ve Vancouveru v neděli 9. září.