Kvůli problémům s kolenem vypadl z kádru Jaroslav Balaštík, ruské kluby neuvolní Jana Marka a Zbyňka Irgla. Už dříve se omluvil Patrik Štefan. Alois Hadamczik tak musel řešit ztrátu čtyř špičkových útočníků. "Dáme šanci mladým, ať se ukáží," cituje kouče svazový web.

Místo Štefana povolal reprezentační trenér debutanta Jakuba Langhammera ze Sparty, který v přípravě navazuje na vynikající výkony z posledních dvou mistrovských sezon. Do zápasů proti Německu zasáhne i duo Roman Červenka ze Slavie a znojemský Martin Růžička.

Počínání ruských klubů, které připravily český tým o dva z klíčových hráčů, se vedení reprezentace vůbec nelíbí. "Ruské kluby nechtějí některé kluky pustit, s čímž se samozřejmě nechceme smířit. Zkoušíme bránit, generální manažer Zbyněk Kusý informoval IIHF. Píšeme dopisy. Ale nic platné to není," konstatoval Hadamczik na stránkách ČSLH.

"Měli jsme určitě představy a teď abychom sestavu dávali dohromady znovu. Jednání s Rusy nás zajímala z principu, aby se příště nestalo, že nám hokejisty nepustí také Finové nebo Švédové," upozorňuje trenér na možné nebezpečí.

Česká reprezentace se sejde v neděli odpoledne v Karlových Varech, poté ji čeká první trénink v Ostrově nad Ohří. Zápasy s Německem jsou na programu ve středu v Ústí nad Labem a ve čtvrtek v Karlových Varech vždy od 17:30.