V poslední době kolem sebe spíše počítá nepřítele než bohaté zástupy fanoušků, jak byl zvyklý dříve. Svým podivným názorem na válečné běsnění ruských vojsk na Ukrajině ztratil obrovské množství příznivců, dodnes jej proto na stadionech v zámoří „vítají“ nenávistné transparenty. 

Ruské mašině na góly Alexandru Ovečkinovi je to ale úplně jedno. Kritiku fanoušků hází úspěšně za hlavu, tlak si na sebe nepřipouští ani v sedmatřiceti letech. Ba naopak každým rokem ještě přidává. A ve stejné pohodě vlétl kapitán Washingtonu Capitals i do letošního ročníku.

Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin se raduje z gólu na ledě New Yorku Islanders, 15. března 2022.
Putinův přítel zase řádí. Ovečkina válka netrápí, v NHL míří za dalšími rekordy

V probíhající sezoně už má na svém kontě 20 úspěšných pokusů a pokud udrží nastavené tempo i nadále, dost pravděpodobně překoná loňskou hranici 51 vstřelených branek. „Je neuvěřitelné sledovat, jak každým zápasem láme rekordy,“ pronesl na jeho adresu trenér Capitals Peter Laviolette.

Jednou mě překoná, ví Gretzky

Další takový navíc pokořil v noci z úterý na středu, když si připsal již 800. gól ve své bohaté kariéře. A tato jubilejní trefa, kterou zároveň dovršil hattrick v duelu Washingtonu na ledě Chicaga, stála opravdu za to.  

Alexandr Ovečkin tak úspěšně zdolal další historický milník a v tabulce střeleckých legend už mu zbývá jediná trefa na osobnost detroitského hokeje Gordieho Howea. Ruský kanonýr však už nějaký ten pátek pokukuje zejména po tom největším skalpu.

Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin se raduje ze svého 741. gólu v NHL.Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin se raduje ze svého 741. gólu v NHL.Zdroj: ČTK/AP/Nick Wass

Sesadit z královského křesla možná nejlepšího hokejistu všech dob Waynea Gretzkyho? Dříve možná pouhá utopie, dnes ovšem naprosto reálný scénář. Ještě když vezmeme v potaz rychlost, se kterou Ovečkin stahuje náskok legendárního Kanaďana v čele statistik. 

„Jednou mě nepochybně překoná. Otázkou už není, jestli se mu to povede, ale kdy se tak stane,“ připustil Gretzky již dříve v rozhovoru pro New York Times

Jakub Voráček
Voráček nechtěl mluvit o konci. Chci se vrátit, ale je to na doktorech, řekl

Nicméně právě kolem zběsilého útoku kapitána Washingtonu na čelo střeleckých tabulek NHL se nyní vedou velké diskuse. Ruský útočník totiž čím dál častěji střílí branky do odkryté klece, což pořádně vytáčí hokejové příznivce za velkou louží.

„Góly do prázdné, jak všichni dobře víme, jsou ty úplně nejhorší,“ napsal hokejový komentátor Peter Hassett. „V Ovečkinovi začínám pomalu vidět obyčejného sobce, co myslí jen na své osobní statistiky,“ dodal. 

Před jeho povedeným večírkem v Chicagu si totiž hned čtyřikrát za sebou dopomohl ke vstřelené brance tímto způsobem. Odkrytá klec soupeře v závěrečné power-play bez brankáře se pro Ovečkina stala ideální kořistí.

Z útoku na rekord se stává fraška

Například v nedávném utkání proti Philadelphii se ruský kapitán trefil do prázdné branky hned dvakrát. Po prvním snadném gólu na 3:1 zůstal schválně na ledě a po pár vteřinách dovezl puk do nikým nechráněné klece i podruhé.  

„Ze zajímavého útoku na Gretzkyho se bohužel stává totální fraška,“ napsal po utkání jeden z nechucených fanoušků na Twitteru.

„Nemám problém s Alexovými góly do prázdné branky, nicméně Gretzkyho rekord by neměl padnout takto. Nechoď na led na prázdnou branku, až dosáhneš gólu číslo 894,“ napsal pro změnu novinář ESPN John Buccigross.

A hokejové hnutí za mořem se rázem rozdělilo na dva znepřátelené tábory. Zastánci Ovečkina se ohání podobnými kousky jeho vrstevníků z minulých let (samotný Gretzky je autorem nejvíce gólů do prázdné branky), odpůrci zase mluví o trapném sbírání gólových zásahů. A pravda? Ta zřejmě zůstane ležet někde uprostřed.

Jaromír Jágr
Dvě asistence? Neblbněte, to jde mimo mě, řekl Jágr. Vrátil se kvůli kontumaci

Je ovšem důležité zmínit, že Ovečkin tráví na ledě při hře proti šesti neuvěřitelné množství času. To samozřejmě není žádné porušení pravidel, nicméně mezi hvězdami NHL je v tomto ohledu tak trochu nešťastným rekordmanem. 

A pokud budou Capitals i nadále následovat scénář „všechno na Alexe“, rekord legendárního Gretzkyho se už brzy bude skutečně otřásat v základech. S brankářem nebo bez, Ovečkin rozhodně polevit nehodlá.