Je pravdou, že na jaře se o jeho genialitě na ledové ploše příliš nemluvilo. V očích mnoha hokejových fanoušků ztratil kredit věčného hrdiny, svým podivným názorem na ruské válečné běsnění se zanedlouho stal zaslouženým terčem nadávek z úst západní společnosti.

Alexander Ovečkin v dresu Washington Capitals.
Poslechni si ukrajinskou hymnu, Sašo! Geroj Ovečkin dál dráždí fanoušky mlčením

Zámořské tribuny vítaly rodáka z Moskvy hlasitým pískotem, společné foto Ovečkina s ruským prezidentem Putinem se stalo smutným symbolem několika utkání hokejistů Washingtonu. Jeho neutichající um na ledě v tu chvíli příliš lidí nepřitahoval. Pochopitelně. 

Po sezoně se navíc ruský snajpr pakoval domů za rodinou, kde mimo jiné stihl navštívit nespočet exhibičních utkání i několik dalších společenských aktivit. Zatímco většina hokejistů s ruským pasem zůstávala pro klid duše za mořem, Ovečkin si naplno užíval pravé ruské léto se vším všudy.

Další rekordy na cestě

Trénovat však rozhodně nezapomněl. Hned po návratu do zámoří oslavil již sedmatřicáté narozeniny, ovšem od samotného začátku sezony dává všem okolo jednoznačně najevo, že ani nárůst šedých odrostů mu nezabrání v jeho spanilé jízdě za dalšími rekordy. 

Vladimir Putin je vášnivým hráčem ledního hokeje.
Car s dobře seřízenou hokejkou. Jak se z Putina stal nejlepší kanonýr všech dob

A to se přitom na začátku ročníku mluvilo úplně o jiných jménech. Zvučnějších pojmech. Ovečkin se tak trochu nedobrovolně ocitl v pozadí, byť v pomyslném zátiší začal okamžitě sázet úspěšné pokusy jako na běžícím páse. Přesně podle jeho gusta.

Alexandr Ovečkin vede Washington jako kapitán už 14. sezonu v řadě.Alexandr Ovečkin vede Washington jako kapitán už 14. sezonu v řadě.Zdroj: ČTK / AP / Nick Wass

A s bohatým bodovým přídělem nešetří dlouholetý kapitán Capitals ani letos. V dosavadních jedenácti zápasech si zatím vykřesal devět kanadských bodů (5+4), což z něj dělá nejen aktuálního lídra týmové produktivity, ale taktéž stále větší postrach pro historické anály zámořské NHL. 

„Přijde mi, že Alex každou noc překonává nějaké rekordy a milníky, to je něco neuvěřitelného. V ofenzívě je neustále obrovsky platný a střílí důležité góly. Pak je logické, že figuruje v popředí historických žebříčků,“ pronesl na adresu Ovečkina trenér Capitals Peter Laviolette. 

Góly Alexandra Ovečkina:

Zdroj: Youtube

Rusova dominance je v současné chvíli natolik veliká, že se skutečně s každým dalším zápasem přibližuje k pokoření rekordů ve všemožných tabulkách. Nyní si vzal rodák z Moskvy na špacír legendárního Gordieho Howea, kterého může zanedlouho překonat hned ve dvou případech. 

Nejblíže ke zdolání někdejší hokejové ikony má pochopitelně ve vstřelených brankách. A to v barvách jediného klubu. V dresu Washingtonu zaznamenal Ovečkin od začátku kariéry již 785 přesných zásahů, což jej momentálně řadí jen jediný gól právě za Howea.

Hlavní motivací je Gretzky

Ruskému kanonýrovi tak stačí pouhé dvě trefy a bude mít postaráno o další pokořený milník. V tomto případě velice vzácný. „Vždycky říkám, že zůstat v jediném klubu je jedním z mých hokejových cílů. Mám štěstí, že se mi to podaří,“ prozradil Ovečkin.

Alexandr Ovečkin dotáhl Washington ny výsluní v roce 2018.Alexandr Ovečkin dotáhl Washington na výsluní v roce 2018.Zdroj: ČTK / AP

A někdejší legendu Detroitu může sedmatřicetiletý útočník sesadit z pomyslného trůnu i v další historické disciplíně, tentokrát v celkovém počtu vstřelených branek. Bez ohledu na to, jestli zůstanete navždy věrní jediné organizaci, nebo jich naopak vystřídáte deset. 

Ani tady Ovečkin příliš nezaostává. Do překonání Howea mu zbývá pouhých 17 branek, což by při současném tempu ruského zabijáka mohlo zabrat maximálně tak půlku základní části. Ovšem pozor, pak je tu ještě jeden milník. Ten úplně největší.

Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin se raduje z gólu na ledě New Yorku Islanders, 15. března 2022.
Jágrův rekord pokořen. Ovečkin se stal nejlepším evropským střelcem NHL

Wayne Gretzky. Ano, šampion všech šampionů, zřejmě nejlepší hráč všech dob. Jeho 894 branek zatím zůstává spíše zbožným přáním, nicméně hokejové statistiky mluví zcela jasně: Ovečkin bude nepřekonatelného Kanaďana strašit ještě hodně dlouho. 

A kdo ví, třeba ho jednou i dožene. „Proto chci také dalších pět let hrát. Abych měl šanci ho dohnat. Proč ne, že?“ pronesl naprosto sebevědomě ruský kanonýr.