Opět zelenožlutými barvami hrající brněnská hala v pondělí třikrát bouřila při gólech svých miláčků. Paradoxně všechny dali bývalí hráči Kladna, dva Štěpán Bláha, jeden Ondřej Machala. Vsetín díky tomu vedl po první části 1:0 a na začátku třetí 3:2.

Rytíři se ale k pátému zápasu domů vracet nechtěli. Po první hrozné třetině se ve druhé hodně zlepšili, a když jim domácí nabídli technickými chybami dlouhou přesilovku pět na tři, tak Ticháček nalil na teč Smoleňákovi – 1:1. Další nápor využil ještě Sideroff, ale na konci třetiny Machala využil přesilovku a hala bouřila tak, že málem spadl Špilberk.

Marek Zadina na veřejnosti zkritizoval nově zavedená opatření po dvou finálových zápasech.
GLOSA: Nesmyslné zasahování do finále. Zadina se ale měl kousnout do jazyku

Když pak v úvodu třetí části prostřelil Brízgalu opět Bláha, už se zdálo, že se přece jen na pátý zápas série do Kladna vrátí. Proti byl Martin Procházka. Na Jonákovi si vynutil faul a sám ho pak potrestal parádní ranou z první.

Poslední slovo si vzala dvojice Ondřej Slováček – Matyáš Filip. První vystihl v oslabení chybu Jenáčka a pak přesně nahrál Filipovi, který se jako jediný Kladeňák trefil ve třech barážích po sobě a brankáře Žukova vždycky překonává v oslabení, ať už má jihlavský nebo vsetínský dres.

Pak už Rytíři náskok uhájili, do ničeho vážného Vsetín nepustili.

Brankář jednoznačně nejlepší

„Po špatné první třetině jsme se zlepšili ve druhé, jen jsme se tam nechali vyloučit a Vsetín vyrovnal. Nakonec to rozhodl Matyáš Filip, který celou sezonu nehrál pro zranění, jeho lajna vypadala výborně už v přípravě a nakonec se stala první,“ hodnotil zápas Otakar Vejvoda a krátce shrnul celou baráž. „Nebylo to zdaleka jednoznačné, Vsetín měl náš respekt stejně jako loni Zlín. V prvním zápase jsme byli po dlouhé pauze zrezavělí, druhý byl lepší, ve třetím po první dobré třetině převzal otěže Vsetín a zasloužil si vyhrát. Ale je umění vyhrát zápasy, když jste horší a nám se to povedlo. Dnes jsme to otočili a jsme rádi,“ dodal Otakar Vejvoda a přiznal znovu, že mužstvu pomohla skvělá forma brankáře Adama Brízgaly. „Byl to jednoznačně náš nejlepší hráč.“

Vsetínský trenér Jiří Weintritt mínil, že v první třetině se jeho mužstvo drželo herního plánu. „Mrzí mě dvě technické chyby ve druhé části, těmi jsme soupeře postavili na nohy. Pak už to byla přetahovaná a my udělali o jednu chybu víc. Klukům přesto děkuji za celou sezonu, udělali partu a šli si za tím,“ řekl trenér Vsetína.

Hokejista Pavel Francouz se Stanley Cupem.
Skromný vítěz Stanley Cupu Pavel Francouz. Pohodář, který se nebojí pomoci jiným

Kladno tak opět slaví záchranu, jen vyvstává otázka, zda se mu povede seskládat tak silný tým, aby byl zbytku extraligy schopen konkurovat po celou sezonu a ne pouze do Vánoc.

VHK ROBE Vsetín - Rytíři Kladno 3:4 (1:0, 1:2, 1:2).

Branky a nahrávky: 17. Bláha (Machala), 36. Machala (Klhůfek, Jenáček), 42. Bláha (Matějček) – 23. Smoleňák (Ticháček, Klepiš), 33. Sideroff (Slováček, Pytlík), 48. Procházka (Slováček, Filip), 54. Filip (Slováček). Rozhodčí: Mrkva, Šindel – Blažek, Lederer. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. V oslabení: 1:1. Nejlepší hráči utkání: Štěpán Bláha – Ondřej Slováček.

Vsetín: Žukov – Kojo, Jenáček, Staněk, Hryciow, Ondračka, Larsen, Ďurkáč – Jonák, Klhůfek, Rob – Machala, Dědek, Hrňa – Hořanský, Matějček, Bláha – Holec, Kratochvil, Zabusovs.

Kladno: Brízgala – Ticháček, Hejda, Babka, Slováček, Veber, Martenet – Procházka, Filip, Jarůšek – Tralmaks, Klepiš, Smoleňák – Sideroff, Pytlík, Frolík – Jágr, Melka, Strnad – Kusý.